Ferulik asidin metabolik ve antioksidan enzimler üzerine olan etkilerinin araştırılması
The effects of ferulic acid on metabolic and antioxidant enzyme activities
- Tez No: 555269
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ferulik asit (FA) bitkilerde yüksek miktarda bulunan fenolik asitlerden biridir. Mısır kepeği (2610-3300 mg/100 g), buğday kepeği, patlıcan gibi gıdalarda yüksek konsantrasyonlarda bulunmaktadır. FA, gıdalarda hem konjuge hem de serbest formlarda bulunur ve çok düşük bir toksisiteye sahiptir. Oksidan ve antioksidan moleküller arasındaki dengenin bozulması sonucu serbest radikallerin hücre hasarına neden olmasının bir sonucu olarak oksidatif stres meydana gelmektedir. Güçlü bir antioksidan molekül olarak bilinen FA'nın, antioksidan potansiyeli kimyasal yapısında yer alan fenolik çekirdeğindeki fenoksi radikallerinden kaynaklanmaktadır. İlaveten, FA, serbest radikal zincir reaksiyonlarını temizleyebilme ve durdurabilme özelliğine sahiptir. Bu çalışmada FA' nın antioksidan metabolizmasında ve metabolik yolaklarda görev alan GST, SOD, GPx, KAT, KO, AR, HMG-KoA enzimleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. FA ve kontrol olarak kullandığımız gallik asidin DPPH radikali için IC50 değerleri sırasıyla; 0.02 ve 0,003mg/mL olarak hesaplanmıştır. FA'nin 1mg/mL konsantrasyonda SOD, GPx ve HMG-KoA enzimlerini, en düşük konsantrasyonda ise GST enzimini etkili bir şekilde aktive ettiği gözlenmiştir. FA' nın HMG-KoA, SOD ve GPx enzim aktivitesi üzerine etkisi incelendiğinde ise, 1mg/mL konsantrasyonda sırasıyla, % 21, % 12,14 ve % 13,89 oranında aktivasyon gözlemlenmiştir. En düşük konsantrasyon değeri olan 0,03125mg/mL FA konsantrasyonunda ise GST enzim aktivitesinde % 11 oranında bir artış tespit edilmiştir. KO, KAT ve AR enzimlerinin aktivasyon/inhibisyon değerlendirmesinde tüm konsantrasyonlarda inhibisyon gözlemlenmiştir. KO, KAT ve AR enzimlerinin 1mg/mL için inhibisyon değerleri sırasıyla, % 10, % 4.75, % 11 şeklinde hesaplanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda çalışmamızda kullanmış olduğumuz antioksidan ve metabolik enzimlerin FA üzerindeki etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ferulic acid (FA) is one of the most abundant phenolic acids in plants and might be found in high concentrations in foods such as navy bean, corn bran, wheat bran and eggplant. FA is present in food in both conjugated and free forms, and presents a very low toxicity. The uneven balance between oxidant and antioxidant molecules, which results in the induction of cell damage by free radicals, is referred to as oxidative stress and can trigger a series of chronic degenerative diseases such as arthritis, atherosclerosis, diabetes, cataracts. The antioxidant potential of FA can be attributed to the formation of a phenoxy radical from the phenolic nucleus. FA especially able to scavenge and stop free radical chain reactions. Therefore, the effects of FA on GST, SOD, GPx, KAT, KO, AR, HMG-KoA enzymes were investigated. The IC50 values for the DPPH radical of FA and the gallic acid used as a control were as follows; 0.02 and 0.003mg/mL. It has been observed that FA activates on SOD, GPx and HMG-KoA enzymes at a concentration of 1mg/mL and GST enzyme at the lowest concentration of 0,03125mg/mL The effect of FA on HMG-CoA, SOD and GPx enzyme activity was examined, as a result, enzyme activation at a concentration of 1mg / mL was observed in 21 %, 12.14 % and 13.89 % respectively. At the lowest concentration of 0.03125mg / mL FA, an increase of 11% was observed in GST enzyme activity. Inhibition on all concentrations was observed in the activity / inhibition evaluation of KO, KAT and AR enzymes. Inhibition values of KO, KAT and AR enzymes for 1mg / mL were calculated as 10 %, 4.75 % and 11%, respectively. As a conclusion, the effect of antioxidant and metabolic enzymes on FA was determined.