'at turpu peroksidaz-inorganik hibrit yapıların sentezlenmesi, karakterize edilmesi ve enzim aktivitesinin incelenmesi'
Preparation, characterization and enzyme activity of horseradish peroxidase-inorganic hybrid structures
- Tez No: 555268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yakın bir zamanda geleneksel yöntemlerden farklı olarak yeni bir enzim immobilizasyon yaklaşımı bildirilmiştir. Organik-inorganik (Protein-inorganik) hibrit nano çiçekler olarak adlandırılan bu yapılarda immobilize edilen enzimlerin aktiviteleri ve kararlılıkları önemli derecede artmaktadır. Tez kapsamında, organik bileşen olarak at turpu peroksidaz enzimi inorganik bileşen olarak çeşitli metal iyonları kullanılarak çiçek benzeri şekillere sahip at turpu peroksidaz-inorganik hibrit (AP-ihN) yapılar sentezlendi ve çeşitli açılardan karakterize edildi. Farklı metal iyonları kullanılarak sentezlenen AP-ihN yapıların renklerinin metal iyonu türüne göre (Cu(II) için mavi, Co(II) için pembe-mor, Mn(II) ve Zn(II) için ise beyaz) değiştiği görüldü. Sentezlenen AP-ihN yapıların morfolojileri SEM ile belirlendi. AP-CuhN'ın ~5-7 µm, AP-ZnhN'ın ~300-800 nm, AP-CohN'ın ~400-900 nm aralığında boy dağılımına sahip olduğu imageproplus programı kullanılarak belirlendi. AP-ihN yapıların EDX spektrumlarında görülen P, N, S elementlerinin yanı sıra AP-CuhN için Cu elementinin, AP-ZnhN için Zn elementinin, AP-MnhN için Mn elementinin ve AP-CohN için Co elementinin varlığı ile bu hibrit yapıların oluştuğu ispatlandı. Serbest peroksidaz ve AP-ihN'ın kimyasal yapıları FTIR ile aydınlatıldı. Sentezlenen AP-ihN yapıların aktivite ölçüm sonuçları % Bağıl aktivite olarak verildi. AP-ihN yapılar için en yüksek % Bağıl aktivite değerleri AP-CuhN için pH: 7'de, AP-MnhN için pH: 8'de ve AP-ZnhN ve AP-CohN için pH: 9'da bulundu.
Özet (Çeviri)
Recently, a new enzyme immobilization approach has been reported unlike traditional methods. In these structures, which are called organic-inorganic (protein-inorganic) hybrid nano flowers, the activities and stabilities of the immobilized enzymes increase significantly. In this thesis, horseradish peroxidase-inorganic hybrid (AP-ihN) structures were synthesized using horseradish peroxidase enzyme as an organic component and various metal ions as inorganic component and characterized from various angles. Colors of AP-ihN structures synthesized using different metal ions were found to vary according to the type of metal ions (blue for Cu (II), pink Co(II), and white for Mn (II) and Zn (II)). The morphologies of the synthesized AP-ihN structures were determined by SEM. The size distributions of AP-CuhN, AP-ZnhN and AP-CohN were determined in the range of ~5-7 µm, ~300-800 nm, ~400-900 nm range, respectively using the imageproplus program. Formation of AP-ihN structures has been proved by the presence of P, N, S elements as well as Cu (for AP-CuhN), Zn (for AP-ZnhN), Mn (for AP-MnhN) and Co (for AP-CohN) in the EDX spectra of these hybrid structures. The chemical structures of the free peroxidase and the AP-ihN structures were elucidated using FTIR. Activity measurement results of synthesized AP-ihN structures were given as Relative activity %. The highest relative activity values were found at pH: 7 for AP-CuhN, pH: 8 for AP-MnhN, and pH: 9 for AP-ZnhN and AP-CohN.