Bir sağlık kurumunda L matris ve Fine-Kinney risk analizyöntemlerinin kıyaslanması
Comparison of L matrix and Fines-Kinney risk analysis methods in a health institution
  1. Tez No: 555270
  2. Yazar: GÜLİSTAN KARAN BUTURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİL YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İş sağlığı ve iş güvenliği ülkemizde ve tüm dünyada günden güne gelişmektedir. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının amacı, iş kazası ve meslek hastalıklarından çalışanları korumak, güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamında çalışmalarını sağlamaktır. Günümüzde risk yönetimi ve değerlendirmesi iş sağlığı ve güvenliğine yeni bir yaklaşım felsefesinin en önemli unsurunu meydana getirmektedir. Çalışma ortamında karşılaşılabilecek riskler ve meydana geldiğinde ortaya çıkabilecek sonuçları göz önüne alındığında sağlık sektörü en riskli çalışma alanlarından biridir. Sağlık çalışanları sağlık hizmetlerinin birçok alanında, özellikle hastanelerde, biyolojik, kimyasal, fiziksel, ergonomik, psikososyal risklerle karşı karşıyadır. 2012 yılında“İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”ile işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için“Risk Değerlendirme”yapılması yasal yükümlülük haline getirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, sağlık sektörünün en yoğun ve stresli, aynı zamanda en çok çalışan sayısının bulunduğu hastanelerde risk değerlendirme metotlarından L Matris ve Finne-Kinney yöntemlerinin karşılaştırılarak etkinliklerinin değerlendirilmesidir. Ülkemizde bu konu ile ilgili yapılmış yeterince araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın diğer bir amacı da literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is developing day by day in our country and all over the world. The aim of occupational health and safety practices is to protect workers from work accidents and occupational diseases and to ensure that they work in a safe and healthy working environment. Today, risk management and evaluation constitute the most important element of a new approach to occupational health and safety. Health sector is one of the most risky working are as considering the risks that may be encountered in the working environment and the consequences that may ocur when it occurs. Health workers are faced with biological, chemical, physical, ergonomic and psychosocial risks in many are as of health care, especially in hospitals. With the Occupational Health and Safety Lawin 2012, Risk Assessment Law has been made a legal obligation to ensure occupational health and safety at work places. The aim of this study is to compare the effectiveness of the L Matrix and Finne-Kinney methods in the most intensive and stressful hospitals in the health sector. Inourcountry, there is not enough research about this subject. Another aim of this study is to contribute to the literature.