Elit olan ve olmayan bayan voleybolcuların fiziksel ve fizyolojik profillerin değerlendirilmesi
An evaluation of physical and physiological profiles of elite and non-elite volleyball players
  1. Tez No: 48468
  2. Yazar: FİLİZ FATMA ERGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
81 6 ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye voleybol liglerinde (1. lig, 2. lig ve mahalli küme) voleybol oynayan toplam 32 bayan voleybolcunun fiziksel ve fizyolojik profillerinin belirlenerek, literatür çerçevesinde durum tes pitlerinin yapılmasıdır. Çalışmada, 11 kişilik 1 lig voleybolcuları A grubunu, 11 kişilik 2. lig voleybolcuları B grubunu, 10 kişilik mahalli küme oyuncuları C gru bunu ve 12 kişilik Gazi Üniversitesinde öğrenim gören ve spor yapmay an bayan öğrenciler D grubunu gönüllü olarak oluşturmuşlardır. Deneklerin yaş ve boy uzunlukları ve vücut ağırlık ortalamaları, A grubu 22±2.56 yıl, 176.54±6.25 cm, 64.09±6.25 kg, B grubu 20.13±1.80yıl, 176.25±4.36 cm, 63±4.71 kg, C grubu 21.6±0.96 yıl 169.3±7.04 cm, 60.7±6.76 kg ve D grubu 20±060 yıl, 155.5±4.66 cm 55.33±4.11kg'dir. Standart alan ve labarotuvar testleri deneklerin fiziksel ve fizyolojik profillerinin belirlenmesi için uygulanmış olup, istatistiki değerlendirmelerde“ ANOVA ”testi kullanılırken, gruplar arasındaki fark tespitinde ise Paired T testi uygulanmıştır. Grupların yaş, boy uzunlukları ve vücut ağırlıklarına bakıldığında, denekler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Türk voleybolcularının boy uzunlukları, özellikle A ve B grubunun değerleri, yabana literatürle benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY The purpose of this study was to determine and to asses the phy sical and physiological profiles of female volleyball players who joined 1994-1995 Turkish female volleyball league. A total of 32 female volley ball players who play different teams and league ( first league 11, second league 11, local league 10 ) voluntarily participated into this study. In addition, twelwe sedentary female university students were participated into this study as a control group. Mean age,body height and body weight of the subjects were de termined as follows ; group A 22+2.56 years, 176.54±6.25 cm, 64.09±6.25 kg, group B 20.13+1.80 years, 176.25+4.36 cm, 63+.4.71 kg, group C 21.3±0.96 years, 169.3±7.04 cm, 60.7±6.76 kg, group D 20±0.60 years, 155.5+4.66 cm,55.33±4.11 kg respectively Standardized field and labaratory tests were used to determine the subjects physical and physiological profiles. Statistical analysis were done by using ANOVA and paired t-test.