Voleybol oyuncularının tükenmişlik düzeyi ve koronavirüs (COVID 19) korkusu arasındaki ilişklilerin incelenmesi
Examination of the relationship between volleyball players' bunout level and the fear of coronavirus (COVID 19)
- Tez No: 751290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN HAMDİ BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Voleybol branşı içerisinde fiziksel süreçlerin performans, başarı ve yıpranma düzeyleri üzerinde etkili olduğu kadar psikolojik süreçlerinde etkili olduğu düşüncesi ile özellikle pandemi döneminde, voleybol sporcularının tükenmişlik düzeyi ve koronavürüs korkusu ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:Çalışmamıza, Türkiye Voleybol Federasyonu Süper Lig, 1. Lig ve 2. Liglerinde oynayan 18 yaş ve üzeri, kadın ile erkek 100 voleybol sporcusu katılmıştır. Anketler online yöntem ile hazırlanıp sporculara uygulanmıştır. Denek sayısı rastgele değişik liglerde oynayan oyunculardan seçilmiştir. Çalışmamızda, Salmela-Aro ve ark., (2009) tarafından öğrencilerin okul tükenmişlik düzeylerini belirlemek için geliştirilen Okul Tükenmişlik Envanteri'nde yer alan maddelerin spor alanına uyarlanması ile Sorkkila ve ark., (2017) tarafından geliştirilen“Spor Tükenmişlik Envanteri”ve Ahorsu ve ark. (2020) tarafından geliştirilen ve Türk toplumu için Satici ve ark. (2020) tarafından uyarlanan COVID-19 korkusu ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”gönüllü olur formu alındıktan sonra deneklere uygulanmıştır. Çalışmaya katılan voleybolcuların değerlerinin frekans yüzde değerleri alınmış, tanımlayıcı istatistikleri yapılmış, grup farklılıkları için bağımsız iki örneklem t testi, değerler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için ise pearson korelasyon analizi SPSS programında yapılarak değerlendirilmiştir. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Yapılan ölçümler sonunda frekans ve yüzde değerler açısından incelemeler yapılmış ve yüksek oranda 2. Ve 1. Lig oyuncusu, lise ve üniversite eğitim durumu, düşük gelir düzeyi, haftada 8 saatin üzerinde egzersiz yaptıkları, hastalanmanın motivasyonlarını etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to examine the relationship between the burnout level of volleyball players and the fear of coronavirus, especially during the pandemic period, with the thought that physical processes are effective on performance, success and attrition levels as well as psychological processes in the volleyball branch. Materials and Methods:Our study,100 volleyball players, aged 18 and over, male and female, playing in Turkish Volleyball Federation Super League, 1st League and 2nd Leagues participated. The questionnaires were prepared by online method and applied to the athletes.The number of subjects was randomly selected from players playing in different leagues. In our study, the items in the School Burnout Inventory developed by Salmela-Aro et al., (2009) to determine the school burnout levels of students were adapted to the field of sports, and the“Sports Burnout Inventory”developed by Sorkkila et al., (2017) and Ahorsu et al. arc. (2020) and for Turkish society Satici et al. (2020) was used to adapt the COVID-19 fear scale.In addition, the“Personal Information Form”developed by the researcher was applied to the subjects after taking the voluntary consent form. Frequency percentage values of the volleyball players participating in the study were taken, descriptive statistics were made, independent two-sample t-test for group differences, and Pearson correlation analysis to determine the relationship between the values were evaluated using the SPSS program. The significance level was accepted as 0.05. Results: At the end of the measurements, analyzes were made in terms of frequency and percentage values and it was seen that a high rate of 2nd and 1st League players, high school and university education status, low income level, they exercised more than 8 hours a week, and being sick affected their motivation.Burnout and COVID-19 Fear levels of the group were above the average, there was also a positive relationship between the two levels.