Terörist saldırıların borsaya etkisi: Pakistan ve Türkiye arasında karşılaştırmalı bir çalışma
Impact of terrorism attacks on stock market: A comparative study between Pakistan and Turkey
  1. Tez No: 555304
  2. Yazar: NEHA SALEEM KHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE GÖKNUR BÜYÜKKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mevcut literatüre dayanarak, terörizmin borsalar üzerinde bir etkisi olduğunu öne süren çalışmalar vardır ancak terörizmin borsaya etkisi olmadığını gösteren bazı çalışmalar da bulunmaktadır. Bu çalışma ise bazı özel terör olaylarının sonucunda terörizm ile borsa arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı, terör eylemlerinin PSX(Pakistan Menkul Kıymetler Borsası) ve İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) üzerindeki etkisini son yedi yıl boyunca (2010'ten 2017'ye) değerlendirmektir. Çalışma, bu iki borsanın bazı özel terör olaylarına nasıl tepki verdiğini analiz etmek için günlük verileri kullanmıştır. Olay çalışması metodolojisi kullanılmıştır.Bu çalışmanın genel sonucu, terör olaylarının hisse senedi getirilerine olan etkisinin Türkiye ve Pakistan'da farklı olduğudur. Pakistan Karaçi Menkul Kıymetler Borsası ülkede meydana gelen büyük ve önemli terör olaylarına karşı duyarlıdır. Olayın gerçekleştiği gün ve sonrasındaki 3 gün borsada negatif anormal getiriler gözlemlenmiştir. Ancak bu anormal getirilerin olayın etrafındaki çok kısa dönemden kaynaklandığını (t=3) ve sonrasında bu etkinin devam etmediğini söyleyebiliriz.Türkiye İstanbul Menkul Kıymetler Borsası için ise yaşanan terör olaylarının borsa getirilerini etkilemediği ve anormal getirilere sebep olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Based on existing literatures, there are studies that suggest that there is an impact of terrorism on stock markets but there are also some studies that suggest that there is no impact of terrorism on stock exchange. As a result of some specific terrorist events, this study revealed that there is a relationship between terrorism and stock market. The purpose of this study is to evaluate the impact of different terrorist events that took place between 2010-2017 on the stock market of Pakistan, PSX (Pakistan Stock Exchange) and of Turkey, IST (Istanbul Stock Exchange). The study used daily data to analyze how these two stock markets reacted to some specific terrorist events. Event study methodology has been used. The overall results of this study is revealed that the effects of the terrorist events on stock markets in Turkey and Pakistan are different. Pakistan Stock Exchange is sensitive to major terrorist events in the country. Negative abnormal returns were observed on the stock exchange on the day of the event and 3 days thereafter. On the other side, terrorist events are not reason for abnormal returns for Turkey Istanbul Stock Exchange.