Antalya Kaleiçi'nde Hakkı Misistreli Evi ve Tekeli Evi restorasyon projeleri
- Tez No: 55532
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEP AHUNBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Tezin konusu; Antalya Kaleiçi' nde Turizm Bakanlığı tarafından 49 yıllığına Toprak Holding' e kiraya verilen Hakkı Misistreli ve Tekeli evlerine yeni işlevler verilerek restore edilmeleridir. Çalışmalara yapıların 1/50 ölçekli rölöveleri hazırlanarak başlanmıştır. Yapıların 1974 tarihinde O.D.T.Ü. tarafından hazırlanan rölövelerine ve aynı yıl çekilen fotoğraflarına dayanarak restitüsyonlan yapılmıştır. Bölgede artan turizm yoğunluğu da gözönüne alınarak, yapıların yeni işlevleri belirlenmiştir. Bu işlevlerin, tarihi konutların özelliklerini bozmayacak şekilde uyarlanabilmelerini amaçlayan restorasyon projeleri hazırlanmaya çalışılmıştır. Hakkı Misistreli ve Tekeli Evlerinin, Antalya Kaleiçi' nin tarihi ve mimari özelliklerini yansıtan belgeler olarak korunmaları ve günün koşullarına uygun donanımlara kavuşturulmaları sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE RESTORATION PROJECT OF THE HAKKI MISISTRELI HOUSE AND THE TEKELİ HOUSE AT ANTALYA CITADEL SUMMARY The Hakkı Misistreli and Tekeli houses are located at Antalya Citadel on a spot which has a large panorama of the old harbour. Their construction dates and architects are not known but according to their architectural style, it is assumed that they are late 19th century Ottoman buildings and were probably constructed by Greek Craftsmen. The houses are surrounded by“Dizdar Hasan Street”on the north-west,“Merdivenli Street”on the north-east, the old city walls on the south-east and south west. Although the buildings are placed at Antalya Citadel, one of the crowded historical place of Antalya, they have a relatively quiet atmosphere because they are far from the dense tourism activity zone. These buildings have been chosen as the subject of a thesis because they are important as examples of the residential architecture of Antalya. Unfortunately they are in a state of neglect as they are not inhabited for twentytwo years. For the rehabilitation of Antalya Citadel the Hakkı Misistreli and Tekeli houses were expropriated by The Ministry of Tourism and Information in 1974. The first phase of the procedure was completed but the second phase which includes these buildings has not been carried out yet because of financial problems.In 1994, the contractors were invited to present the bid realized by The Ministry of Tourism and Information. Thereupon the buildings were let to Toprak Holding Company for a period of 49 years. The thesis is based upon the principle of determining their situation, history, architectural charecteristics and of making a comparison with their situations analysed in 1974 and these were supported with drawings and photographs by Middle East Technical University. The Hakkı Misistreli house has an“L”plan with a courtyard. There is no direct entrance from the street into the house. In between, there is an intermediary space, in the form of a courtyard. The Hakkı Misistreli house has two - storeys and there is a mezzanine - floor used during winter. Ground floor walls were built with rubble stones. Upper floor was constructed as a timber frame. The house with its courtyard having a cistern and a paved patio show characteristics of Antalya traditional house. There are projections on south-east and south-west facades of the building. The hipped - roof is covered with ceramictiles. Before the expropriation, the building was used by two different families. To meet the requirements of these families, the building underwent many changes. The big space on the upper floor, origanally planned as sofa, was divided in order to serve as rooms, P3, P4 on the ground floor, P5, P6 on the mezzanine - floor, P13, P14 on the upper floor were formed later by dividing the main rooms of the house, another stair was added to the south-east of the paved patio, on some walls new windows and doors were installed. « As it has not been used since 1974, the Hakkı Misistreli house is in a dilapidated state. A large part of the south-west exterior wall collapsed. As a result of this, the floors of P5, P6, P13, P14 spaces were lost also. This part needs an urgent repair. Cracks can also present on the north-west facade. xxxnThe timber - framed walls on the upper floor are not in good condition. The timber casements of windows, doors and closets are not present. The Tekeli house is a two - storeyed main building with a one - storey extension. The main building has a square plan with an interior sofa. The entrance to the house is on the north facade of the main building. Exterior walls of the ground floor and the extension were built with roughly hawn stones. These stone walls continue on east and west facades of the upper floor. Upper floor was constructed with a timber frame. The hipped - roof of the house is covered with ceramictiles as in the Hakkı Misistreli house. The Tekeli house is different from the other Antalya traditional houses with its decorative features on the north facade and its plan. After 1974, the building fell into disrepair. The timber - framed walls on the upper floor are not in good condition and the woodworks of windows, doors and closets are not present. Also a large part of the exterior wall on the east facade of the main building and the extension on the west facade collapsed. As a result of this, the roof of the main building has begun to fall down and the roof of extension completely collapsed. For the restoration project, studies started by comparing the architectural surveys by Middle East Technical University in 1974 and the present situation of the buildings. That it was possible to determine later additions and changes to the structures 1/50 scaled drawings of the present situation were prepared with 1/10 scaled details. The present situation of the buildings have also been documented photographically. This thesis consists of seven chapters and it is aimed to describe the buildings and to make some proposals for their reuse. xxxmThe first chapter contains a general introduction and explanations about the aim and methodology of the work. The second chapter provides a general information about the city of Antalya; its geographical location, climate and the historical development in the region. The communities which settled the area during the period from the Hellenistic Age up to present time are shortly explained. For historical research, the notes of the famous writers and travellers, like îbn-i Batuta, Evliya Çelebi, Lanckoronsky, Beaufort, who visited the region during Seljuk and Ottoman Empires, were used. In the third chapter, the characteristics of Antalya Citadel settlement has been examined. The historical development of the settlement, its border and monumental buildings are given in detail. The social - economic status of the settlement is defined. The architectural features: plan, elevation, ornament pecularities and construction techniques of traditional houses in the Citadel are explained in tins part. The fourth chapter is about the conservation activities at Antalya Citadel. The developments about conservation since 1979 are discussed briefly including the regulation decisions of the Conservation Revision Plan (1991) prepared by Middle East Technical University. The studies done during the preparation of this plan and comparison with Protection and Reconstruction Plan prepared in 1979 also take part in this chapter. In the fifth chapter; the present situations of the Hakkı Misitreli and Tekeli houses have been analysed. Information about their locations, the history of the buildings and general charecteristics and detailed definitions are also given in this part. Interior spaces and facades have been described. Scaled drawings and photographs support the written description. Information is given about different types of windows and doors, the structure (foundations, walls, floors, roofs), the construction techniques, meterials and deformations of the buildings. xxxrvIn the sixth chapter; the reconstruction drawings of the buildings were produced based upon the evidences such as the photographs and the measured drawings prepared by Middle East Technical University in 1974. The seventh chapter contains proposals for the conservation and re-use of the houses. The main principles to determine the type of interventions are to fulfill the enviromental necessities and to take appropriate measures in order to help the Hakkı Misistreli house and the Tekeli house to continue to live as valuable buildings. XXXV