Türk İstiklal Harbi'nde Kütahya- Eskişehir muharebeleri
The Battles of Kütahya-Eskişehir in the Turkish War of Independence
- Tez No: 555342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EFDAL AS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Türk İstiklâl Harbi, Birinci Dünya Savaşı'nın hemen arkasından başlayan ve üç buçuk yıl süren, uzun ve zorlu bir süreçtir. Bu süreçte Türk Ordusu unutulmaz zaferler kazanarak Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atmıştır. Uzun soluklu bu süreçte Türk Ordusu ve Türk Milleti oldukça zor şartlar altında mücadele ederek nihai zafere ulaşmıştır. Yaşanan zor şartlar ile birlikte kritik dönemler de yaşanmıştır. Bu dönemlerden birisi de Kütahya- Eskişehir Muharebelerinin yaşandığı 10-24 Temmuz 1921 tarihleridir. İnönü Muharebelerinden mağlup ayrılan Yunan Ordusu almış olduğu mağlubiyetin izlerini silmek için geniş kapsamlı bir hazırlık sürecine girerek üçüncü kez Türk Ordusuna taarruz etmiştir. 10 Temmuz'da başlayan muharebeler oldukça şiddetli ve kanlı olmuş, Yunan Ordusunun taarruzları karşısında bir süre direnebilen Türk Ordusu daha sonra geri çekilmek zorunda kalmıştır. Üstün ateş gücü sayesinde hızla ilerleyen Yunan Ordusu Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir gibi önemli şehirleri ele geçirerek durmuştur. Yunan Ordusu karşısında çekilmek zorunda kalan Türk Ordusu ise yeni savunma hatları oluşturarak direnmek istemişse de başarılı olamamış ve son olarak Sakarya nehrinin doğusuna çekilmiştir. Muharebelerin yaşandığı günlerde ve sonrasında Türk Ordusu ve Milleti için sıkıntılı günler yaşanmaya başlamıştır. Bu çalışmada ise Kütahya- Eskişehir Muharebelerinde Türk ve Yunan Ordularının harekâtları, muharebe öncesi ve sonrasında yaşanan gelişmeler anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Turkish War of Independence is a long and challenging process, starting just after the First World War and lasting for three and a half years. This process has laid the foundations of the Republic of Turkey in the Turkish Army won memorable victories. In this long-term process, the Turkish Army and the Turkish Nation reached the final victory by fighting under very difficult conditions. Critical periods have also been experienced with difficult conditions. One of these periods is between the dates of July 10-24, 1921, which were the battles of Kütahya-Eskişehir. The Greek Army, defeated by the Inönü battles, attacked the Turkish Army for the third time by entering into a comprehensive process to erase the traces of the defeat. The battles that began on July 10 were very violent and bloody, and the Turkish army, which had been able to withstand the attacks of the Greek Army for a while, had to retreat later. Thanks to its superior firepower, the rapidly advancing Greek Army has stopped capturing important cities such as Afyonkarahisar, Kütahya and Eskişehir. The Turkish Army, who had to withdraw against the Greek Army, wanted to resist by creating new lines of defense, but failed to succeed, and finally withdrew to the east of the Sakarya River. In the days of and after the battles, the Turkish Army and the Nation began to experience troublesome days. In this study, the operations of the Turkish and Greek armies in the Kütahya-Eskişehir battles and the developments before and after the combat were tried to be explained.