Türk İstiklâl Harbi'nde Kütahya-Eskişehir Muharebeleri
The Battles of Kütahya-Eskişehir in the Turkish War of Independence
- Tez No: 743360
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE ŞIVGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Kütahya-Eskişehir Muharebeleri Türk İstiklâl Harbi'nin buhranlı dönemlerinden birini teşkil eder. Bu muharebe, savaşan birliklerin sayısı hesaba katıldığında İstiklâl Harbi'nde Anadolu'da yaşanmış en büyük muharebedir. Ancak yenilgilerin çoğunda söz konusu olduğu gibi savaştan sonra büyük ölçüde unutulmuştur. İnönü Muharebelerinde art arda uğradığı başarısızlıkların ardından Yunan hükümeti Sévres Antlaşması'nı Ankara'ya kabul ettirmek için yeni bir askerî harekâtın hazırlığına başlamış ve üç ay sonra Yunan tarihinin en büyük ordusuyla Anadolu içlerine yürümüştür. Türk ordusu Yunan taarruzu karşısında çok geniş bir cephe hattını az sayıda kuvvetle savunmaya çalışmış ancak mağlup olarak Sakarya Nehri'nin doğusuna kadar çekilmiştir. Ordunun geri çekilişi esnasında meclisin Kayseri'ye taşınması gündeme gelmiştir. Çekiliş esnasında ve çekilişten sonra ordunun yüksek komuta kademesi aleyhinde şiddetli tenkitler başlamış ancak bu tenkitler Mustafa Kemal Paşa'nın başkomutan olmasıyla sona ermiştir. Bu çalışmada Türk İstiklâl Harbi'nin Kütahya-Eskişehir Muharebelerine kadar olan safhaları, Kütahya-Eskişehir Muharebeleri öncesi askerî ve siyasî gelişmeler, muharebelerin seyri ve muharebelerden sonra yaşanan tartışmalar incelenmiş ve Türk ordusunun yenilgisinin sebepleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Battles of Kütahya-Eskişehir constituted one of the major moments of crisis during the Turkish War of Independence. When the number of opposing forces taken into account, these battles emerge as the single largest campaign of the war. But, like most defeats in military history, this battle is largely forgotten. The Greek government, after consecutive failures at İnönü, started preparations for a new military campaign with the aim of forcing Ankara to yield to the terms of the Treaty of Sévres. Three months after the end of the Second Battle of İnönü, the largest Greek army that had ever been put together marched into Anatolia. Turkish Army tried to defend a vast frontline with inferior numbers but suffered a defeat and retreated to its new defensive positions on the east bank of the Sakarya River. During the army's retreat, plans were made to move the The Grand National Assembly to Kayseri. The high command was harshly criticised during and after the retreat of the army. This moment of crisis went on until Mustafa Kemal Pasha was appointed commander-in-chief of the army. This study explains the stages of Turkish War of Independence until the Battles of Kütahya-Eskişehir; the political and military situation prior to the campaign; the course of the campaign itself and the aftermath of the battle; and the reasons of the defeat of the Turkish Army.