Org. İzzeddin Çalışlar'ın Mîllî Mücadele sırasındaki faaliyetleri
Org. İzzeddin Çalışlar's activities in the National Struggle
  1. Tez No: 720942
  2. Yazar: HANDE ARAZ TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EVSİLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Türk İstiklâl Harbi'nin en önemli şahsiyetlerinden biri olan İzzeddin Çalışlar, 1882 yılında Yanya'da doğmuştur. Harp Akademisinden mezun olduktan sonra 1912 yılında Balkan Harbine katılarak cephede aktif hizmetlerde bulunan İzzeddin Çalışlar, Birinci Dünya Harbi'nin başlaması ile Mustafa Kemal Paşa'nın çağrısı üzerine Çanakkale Cephesi'ne gelmiş ve Birinci Dünya Harbi süresince Mustafa Kemal Paşa'nın kurmay başkanı olarak büyük yararlıklar göstermiştir. Mondros Mütarekesini takiben İstanbul'da Genel Karargâh Kurmaylığına tayin edilen İzzeddin Çalışlar, İstanbul'un işgali üzerine 1920 yılında Muamelâtı Zatiye (Personel Başkanlığı) emrine verilmişse de Millî Mücadele'ye katılmak üzere 1 Temmuz 1920 tarihinde Mudanya'ya geçerek Millî Ordu'ya katılmıştır. Millî Mücadele'ye katıldığı tarihten itibaren ilk olarak 20. Kolordu Komutan Vekilliği ardından 23. ve 61.Tümen Komutanlığı görevinde bulunan İzzeddin Çalışlar, bu süreçte İnönü Muharebelerine katılarak başarıyla mücadele etmiş ve Çerkez Ethem ayaklanmasının bastırılmasında birincil derece rol oynamıştır. 1921 yılında albay rütbesi ile 1. Grup komutanı olarak Kütahya- Eskişehir ve Sakarya Meydan Muharebeleri'nde kritik görevler üstlenmiştir. 1. Kolordu komutanı olarak katıldığı Büyük Taarruz'da Afyonkarahisar'ın Çalışlar köyünden başlayarak İzmir'e kadar sürdürdüğü başarılı muharebeler nedeniyle Mustafa Kemal Paşa tarafından kendisine Çalışlar soyadı verilmiştir. Türk ordusunun İzmir'e girmesi ile birlikte Kolordu komutanlığı görevine ek olarak İzmir askeri valiliği görevinde bulunmuştur. Millî Mücadelenin zaferle sona ermesinin ardından 1925 yılında 3. Ordu Komutanlığı ve 1933 yılında 2. Ordu komutanlığına tayin edilen İzzeddin Çalışlar, 20 Aralık 1939 tarihinde kendi isteği ile emekliye ayrılmıştır. Sivil hayatında ise 1939 yılında V. Dönem Aydın, 1940 yılında VI. ve VII. Dönem Muğla, VIII. Dönem Balıkesir milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisinde yerini alan Milli Mücadele kahramanı Org. İzzeddin Çalışlar, 20 Ağustos 1951 tarihinde İstanbul'da vefat etmiştir. Hazırlamış olduğumuz bu çalışma da Millî Mücadele'nin başarıyla sonuçlanması ve yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında büyük hizmetleri olan Org. İzzeddin Çalışlar'ın Millî Mücadele süresince üstlendiği görevler ve etkinlikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Izzeddin Calislar, one of the most important figures of the Turkish War of Independence, was born in Yanya in 1882. After graduating from the War Academy, Izzeddin Calislar, who participated in the Balkan War in 1912 and served actively on the front line, came to the Canakkale Front at the urging of Mustafa Kemal Pasha with the start of the First World War and showed great usefulity as the chief of staff of Mustafa Kemal Pasha during the First World War. Izzeddin Calislar, who was appointed as the General Headquarters Staff in Istanbul following the Armisticle of Mondros, joined the National Army on July 1, 1920 to join the National Struggle even though he was placed under the command of the Chief of Staff in 1920 upon the invasion of Istanbul. Since joining the National Struggle, he first become a Acting Commander of the 20th Corps. Izzeddin Calislar, who served as the 23rd and 6st Division Commander after serving as The Corps Commander, succesfully fought in the Inonu Battles in this process and played a primary role in the suppression of the Çerkez Ehem uprising. In 1921, with the rank of Colonel as the 1st Group Commander, he undertook critical duties in the Kütahya- Eskişehir and Pinched Battle of Sakarya. He was given the surname Calislar by Mustafa Kemal Pasha because of the successful battles that Afyonkarahisar fought from the village of Calıslar to Izmir during the great Offensive, which he participated in as commander of the 1st Corps. With the entry of the Turkish army into Izmir, he served as the military governor of Izmir in addition to his Corps command. Izzeddin Calislar, who was appointed to the 3rd Army Command in 1925 and the 2nd Army Command in 1933, after the victory of the National Struggle, retired on 20 December 1939 at his own request. In his civilian life, in 1939 the fifth Period Aydın, in 1940 sixth and seventh Period Muğla, and then for Balıkesir in 1947 during the eight period elected as a member of parliament and replaced in Turkish Grand National Assembly, National Struggle hero Org. Izzeddin Calislar, passed away on August 20, 1951 in Istanbul. In this study, the duties and activities undertaken by Org. Izzeddin Calislar, who had great services in the successful conclusion of the National Struggle and the establishment of the new Republic of Turkey, were tried to be revealed.