Ortaokul matematik eğitiminde eğitsel matematik oyunlarının kullanılabilirliği üzerine öğretmen ve öğretmen adaylarının görüşleri
Teaching and teacher candidates 'opinions on the usability of educational mathematics games in secondary education
  1. Tez No: 555368
  2. Yazar: MURAT ÖZATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN COŞKUNTUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada; ülkelerin içinde bulundukları uygarlık düzeylerinin gerekliliklerini yerine getirebilmek ve sürekli gelişmekte olan bilim ve teknolojiyi en iyi şekilde kullanabilmek için gerekli olan matematiğin öğretiminde, eğitsel matematik oyunlarının (EMO) kullanılabilirliğinin, matematik öğretmenleri ve matematik öğretmen adaylarının görüşleri ışığında incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde Osmaniye ilinde görev yapan, farklı okullarda ve farklı kıdemlerde olan ortaokul matematik öğretmenleri (N=15) ve Mersin Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünde 2017-2018 eğitim öğretim döneminin güz yarıyılında 4.sınıfta öğrenim gören, 33 kadın ve 11 erkek (N=44) öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın öğretmenlerle olan kısmında verilerin toplanması için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak hazırlanan 11 soruluk görüşme formu ile öğretmenlerin eğitsel matematik oyunları ile ilgili genel görüşleri, eğitsel oyunların matematik öğretimindeki olumlu ve olumsuz yanları, ülkemizdeki eğitim sistemi içerisinde eğitsel matematik oyunlarının kullanılabilirliği hakkındaki görüşleri alınmıştır. Elde edilen görüşme verileri içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın öğretmen adayları ile yapılan kısımda ise tarama modeli türlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan 40 maddelik“öğretmen adaylarının eğitsel matematik oyunları ile ilgili görüşleri”adlı, güvenirliği ve geçerliği daha önce belirlenmiş (Uğurel, 2003) ölçek ile öğretmen adaylarının, eğitsel matematik oyunlarının kullanılabilirliği ile ilgili görüşleri alınmış ve elde edilen veriler SPSS programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Yapılan araştırma ile; ortaokul matematik öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının, eğitsel matematik oyunlarının, müfredattaki kazanımları gerçekleştirmede etkili olduğunu düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcılar, EMO'ların matematik derslerinde kullanılmasının gerekli ve etkili olduğunu, matematiğe karşı olan önyargıların azaltacağını ve bu sayede matematik dersini soyutluktan kurtarıp daha somut ve eğlenceli hale getireceğini belirtmişlerdir. Bununla beraber öğretmenler sınıf içi uygulamalar esnasında bazı sıkıntılarla (sınıf yönetiminin zorlaşması, oyunların çok fazla zaman alması, müfredatın yoğun olması, her kazanım için oyun hazırlamanın kolay olmaması, kalabalık sınıflarda kullanımının zor olması vb.) karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Araştırmanın sonunda bu sorunların giderilmesine yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; it was aimed to examine, by applying views of mathematic teachers and mathemathic teacher candidates, the availability of educational mathematics games (EMO) in the teaching of mathematics required to fulfill the requirements of the civilization levels of the countries and to use the science and technology that is constantly developing in the best way. The participants of the study were middle school mathematics teachers who were working in Osmaniye in 2017-2018 education period, in different schools and in different seniorities (N = 15) and 33 female and 11 male (N = 44) teacher candidates in the Department of Elementary Mathematics Education in Mersin University in 2017-2018. A semi-structured interview form was used to collect data in the part of the study with the teachers. The 11-item interview form, which was prepared as a data collection tool, was used to evaluate the teachers' general views on educational mathematics, the positive and negative aspects of educational games in mathematics teaching, and the usability of educational mathematical games in the education system in our country. In the analysis of the obtained data, interview records were analyzed by content analysis. Also, in the part of the study with the teacher candidates, general scanning model was used from the research model types. It was applied opinions of teacher candidates about the availability of educational mathematics games with the scale named“teacher candidates' views about educational mathematics games”that has 40-item were used as data collection tool, and the obtained data was analyzed with the help of SPSS program. With the study, it was concluded that elementary mathematics teachers and teacher candidates think that educational mathematics games are effective in achieving the objectives in the curriculum. In addition, the participants stated that EMOs should be used in mathematics lessons as they are necessary and effective, which would reduce the prejudices against mathematics and thus make mathematics more concrete and fun. Nonetheless, teachers stated that they encountered some difficulties during class applications (class management was difficult, games took too much time, curricula were intense, not easy to prepare games for each objective, difficult to use in crowded classes etc.). At the end of the research, suggestions were made to eliminate these problems.