Kurumsal yönetimin ve finansal performansın TOPSİS yöntemi ile skorlanması ve panel veri analizi
Scoring corporate governance and financial performans with TOPSİS method and panel data analysis
- Tez No: 555369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DİNA ÇAKMUR YILDIRTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde daha da hızlanmış olan küreselleşme ve yaşanan büyük çaplı finansal krizler şirketlerin yönetimlerini zorlaştırmış ve şirketler varlıklarını sürdürebilmek için iyi kurumsal yönetim uygulamalarına yönelmişlerdir. Bu çalışmanın amacı BIST Kurumsal Yönetim Endeksinde (XKURY) yer alan firmaların finansal performansları ile kurumsal yönetim notları arasında bir ilişki kurabilmektir. Bu tezde 18 firma üzerinde 9 finansal performans kriteri ve 1 kurumsal yönetim notu 2012-2017 yıllarını kapsayacak şekilde çalışılmıştır. Tez çalışmasında TOPSIS yöntemi ve panel veri yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada kurumsal yönetim notları ile finansal performans arasında kurulan ilişki neticesinde beklenenin aksine, finansal performansın kurumsal yönetim notunu etkilediği görülmüştür. Kurumsal yönetim notunda meydana gelen değişiklikler TOPSIS skorundan kaynaklanmaktadır. Finansal performansı iyi olan işletmelerin kurumsal yönetim notlarının daha iyi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Latterly, the accelerated globalization and the large-scale financial crises have made the management of companies more difficult and companies have tended to good corporate governance practices in order to maintain their existence. The purpose of this study is to establish a relationship between the financial performance of the firms in the BIST Corporate Governance Index (XKURY) and corporate governance notes. In this thesis, 9 financial performance criterion and 1 corporate governance criterion have been studied for 18 companies over the years 2012-2017. TOPSIS method and panel data methods were used in the thesis study. On the contrary, as a result of the relationship established between the corporate governance notes and financial performance, it was observed that financial performance affected the corporate governance rating. The changes in the corporate governance grade are due to the TOPSIS score. It was understood that the corporate governance notes of the enterprises with good financial performance were better.