Developing a model for measuring the capacity of dry bulk ports in Turkey
Kuru yük limanlarında kapasite ölçümü üzerine bir model önerisi
  1. Tez No: 555381
  2. Yazar: SEÇİL GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER ESMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Limanlar uluslararası ticarette önemli düğüm noktaları ve uluslararası taşımacılığın önemli bir parçası olarak tanımlanmaktadır. Bu sebeple bu önemli altyapılar hem liman operatörleri hem de paydaşları için stratejik noktalardır. Deniz taşımacılığının sürekli olarak gelişme kaydetmesi, makro ve mikro çevresel faktörler de liman gelişimini tetikleyerek bu gelişimi hızlandırmıştır. Devam eden gelişmelere ayak uydurabilmek ve artan ticaret hacminin yarattığı talebe karşılık verebilmek adına limanlar kendilerini altyapısal ve teknolojik olarak geliştirmekte ve hatta yeni liman inşası yatırımlarına yönelmektedirler. Bu koşullar altında liman operatörlerinin arz ve talep koşullarını dikkate alarak kapasite planlaması yapmaları gerekmektedir. Bu çalışmada, bütünleşik bir bakış açısıyla dökme yük terminalleri için bir kapasite ölçüm modeli geliştirilmeye çalışılmıştır. Kapasite ölçüm modelini oluşturmak için öncelikle bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir ve literatürden elde edilen bilgiler doğrultusunda liman kapasitesine etki eden faktörler belirlenmiştir. Ölçülebilir faktörler, dökme yük terminallerinin rıhtım elleçleme kapasitesi, depolama sahası kapasitesi ve transfer ekipmanı kapasitesi ölçümü için geliştirilen ampirik denklemlere yansıtılmaya çalışılmıştır. Bu faktörler ampirik denklemlerin temelini oluşturmaktadır. Ayrıca ampirik formüller çok çeşitli yük türüne hizmet veren bir dökme yük terminalinden elde edilen uygulamaya dayanan veriler aracığıyla test edilmiştir. Bu formüllerivii simülasyon aracılığıyla test edebilmek için kavramsal model oluşturulmuştur. Oluşturulan simülasyon modeli ve kavramsal model birbirleri ile karşılaştırılarak ve formüllerin manuel olarak çözümlenmesi ile doğrulanmıştır. Dökme yük terminalleri için kapasite ölçüm modeli geliştirilmesinin dışında bu çalışma iki farklı kavram ortaya koymuştur. Bu iki kavram gerçekleştirilebilir kapasite ve ekipmanın saatlik teorik hareket sayısıdır. Bu kavramlar tez kapsamında etraflıca tartışılmış ve bu kavramların etkisi ölçülmüştür. Buna ek olarak, literatürde konunun uzmanları tarafından sıklıkla kullanılan rıhtım işgal oranının liman kapasitesi üzerindeki etkisi ve liman kapasitesi hesaplamasındaki rolü derinlemesine tartışılmış ve rıhtım işgal oranı ve rıhtım kullanım faktörünün fonksiyonel olarak karşılaştırılması tartışılmıştır. Çalışmanın sonuçları, oluşturulan modelin dökme yük terminalleri kapasite ölçümü için kullanılabileceğini göstermiştir. Çalışmaya ait sonuçlar, güncel kapasiteden farklı olarak, gerçekleştirilebilir kapasitenin de dökme yük terminalleri kapasite ölçümünde kullanılabileceğini göstermiştir. Limanın güncel kapasite ölçümüne ek olarak, ekipmanın saatlik teorik hareket sayısı ve rıhtım kullanım faktörü gerçekleştirilebilir kapasite hesaplamalarında kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ports are defined as critical nodes in international trade and one of the critical part of international transport. For this reason, these essential infrastructures are a strategic point for both stakeholders and port operators. Continuous development of maritime transport, macro, and micro environmental factors triggered and accelerated the development of ports. To keep up with these ongoing developments, the ports are continuously improving themselves technologically and expand and upgrading their infrastructure or tend to invest in building new ports to satisfy the demand created by increasing trade volume. Under these circumstances, port operators should plan the capacity regarding the supply and demand conditions. In this study, it was attempted to develop a capacity measurement model for dry bulk terminals within an integrated viewpoint. A literature review was conducted at first to develop a capacity measurement model, and factors affecting the port capacity were determined in line with information achieved from the literature. Measurable factors were attempted to reflect empirical equations for measuring berth handling capacity, storage yard capacity, and transfer equipment capacity of the dry bulk terminals. These factors constitute the basis of the empirical equations. Empirical equations were also tested by a simulation model using real-world data obtained from the port, which serve multiple bulkv cargoes. To test these equations by using simulation, the conceptual model was generated. Simulation model and conceptual model were verified by comparing and testing the equations manually. Apart from developing a capacity measurement model for the dry bulk terminal, this study introduced two concepts. These concepts are realizable capacity level and theoretical gang number. These concepts were discussed thoroughly, and the effects of these concepts were measured within the context of the study. In addition to that, the effects of the berth occupancy ratio, which was frequently used by researchers in measuring berth handling capacity, was deeply discussed to determine its function in berth handling capacity measurements and functional comparison between the berth occupancy rate and berth utilization factor was discussed. The result of the study has shown that the model could be used for measuring the capacity dry bulk terminal capacity. Apart from the actual capacity of the port, results showed that realizable capacity might be considered when measuring the port capacity. The results implied that theoretical number of gang and berth utilization factor could be used for determining the realizable capacity of the port in addition to actual or proper capacity of the port