Immigration and populist radical right in Europe: Writing immigration into power struggle in France, The Netherlands, and Austria
Avrupa'da göç ve popülist radikal sağ: fransa, hollanda ve avusturya'da güç mücadelesine göç yazmak
  1. Tez No: 555385
  2. Yazar: SULAIMAN GBONDO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Avrupa'daki göç krizi, bölgedeki popülist radikal sağ partilerin yükselmesiyle sonuçlanmıştır. Bu çalışma özellikle Fransa, Hollanda ve Avusturya'daki popülist radikal sağ partilerin politik başarısı ile göç krizi arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Göçün otomatik olarak oyların aşırı sağa kaymasına yol açtığı iddiasının aksine bu çalışma, göçün aşırı sağ partiler tarafından seçimlerde başarı sağlamak için kullanılan bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmada post-yapısalcılık teorisi Fransa'daki Ulusal Cephe, Hollanda'daki Özgürlük Partisi ve Avusturya'daki Özgürlük Partisinin 2013-2017 tarihleri arasındaki göç söylemini analiz etmek için kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler, göç krizinin Fransa, Hollanda ve Avusturya'daki göç taraftarı ana akım partilerin popülerliğini ve göç söyleminin meşruiyetini azaltmak amacıyla politik bir araç olarak kullanıldığını göstermektedir. Bu çalışma aynı zamanda, Fransa'daki Ulusal Cephe ve Hollanda ve Avusturya'daki Özgürlük Partilerinin parti ideolojilerini yaymak ve seçmenlerin gözündeki popülaritelerini arttırmak amacıyla göç söylemini bir propoganda aracı haline getirdiklerini de göstermektedir. Bu politikaları, son seçimlerde başarılı olmalarını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The immigration crisis in Europe culminated with the rise of populist radical right parties in the region. This research primarily investigates the connexion between the immigration crisis and the political success of populist radical right parties in France, the Netherlands and Austria. Contrary to the general claim that increased immigration automatically translates into voter gravitation toward the far-right, this study argues that immigration is a political tool utilized by far-right parties for their political success. This study employs post-structuralism as a theoretical framework to analyse the immigration discourse of the Front National in France, The Party for Freedom in the Netherlands, and the Freedom Party in Austria. This study covers the period between 2013 and 2017. Findings in this study prove that the immigration crisis was a political tool used to delegitimize mainstream immigration discourse and undercut the popularity of pro-immigration mainstream parties in France, the Netherlands and Austria. This study also finds that the Front National, the Party for Freedom, and the Freedom Party propagated an immigration discourse that facilitated the mainstreaming of their political ideology and also their popularity with the electorate. Consequently, resulting in their electoral success in recent elections.