The strategic interest of Turkey's foreign policy in Somalia
Türkiye'nin Somali'deki dış politikasının stratejik çıkarları
  1. Tez No: 555387
  2. Yazar: OMAR YUSUF ABDULLE
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MURAT YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin Somali'yle olan ilişkisini, özellikle de Somali'deki dış politikasının stratejik çıkarlarını incelemek ve tespit etmektir. 2011'den bu yana, Türk hükümeti“1998 Afrika Eylem Planı”çerçevesinde Somali ile diplomatik ve siyasi ilişkilerini artırmak için yumuşak güç diplomasisi bağlamında önemli adımlar atmıştır. O zamandan beri Afrika Boynuzu, Türkiye, İran, İsrail ve Körfez ülkeleri gibi Orta Doğu ülkeleri için güç mücadelesi zeminine dönüşmüş durumdadır. Bu yenilenen ilgi, hem jeo-güvenlik hem de jeo-ekonomik zorunluluklar tarafından yönlendirilen bu ülkeler arasındaki etkileşim nedeniyle bölgenin -günümüzün mücadele ortamıyla sonuçlanan- stratejik ve jeopolitik öneminden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple, Türk dış politika yapıcıları, Somali'de tek taraflı bir dış politikadan çok yönlü bir dış politikaya kayan yeni stratejiler geliştirmişlerdir. Mamafih bu çalışma, Türkiye'nin dış politikasının Somali'deki stratejik çıkarlarını, özellikle Mogadişu'daki yeni ekonomik ve güvenlik politikasını incelemektedir. Çalışmanın ilk bölümü, anahtar kavramlar ve Türkiye'nin Somali'ye yönelik dış politikasının kilit argümanları da dahil olmak üzere çalışmanın literatür taramasını içermektedir. İkinci bölüm, Türkiye'nin Somali'deki politikası Afrika'daki Türk genel politikası ile iç içe geçtiği için Türkiye'nin Afrika'daki dış politikasını, özellikle de Somali'yi ele almaktadır. Üçüncü bölüm, Türkiye'nin Mogadişu'daki askeri üssü ve Somali'nin bazı bölgelerine yaptığı yatırım gibi Türkiye'nin güvenlik, ekonomik ve jeopolitik çıkarlarına yönelik eylemleri hakkında fikir vererek, Türkiye'nin Somali'deki stratejik çıkarlarını tartışmakta ve analiz etmektedir. Çalışmada hem birincil hem de ikincil veri kaynakları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine and determine the Turkish engagement in Somalia particularly, the strategic interest of Turkey's foreign policy in Somalia. Since 2011, the Turkish government has taken important steps to increase its diplomatic, and political relations with Somalia as soft power diplomacy in the direction of '1998 African Action Plan'. Since then, the Horn of Africa become a power struggle ground for the countries of the Middle East like Turkey, Iran, Israel and Gulf countries. This renewed interest is due to the regions strategic and geopolitical importance that resulted in today's scramble for influence among these countries which are driven by both geo-security and geo-economic imperatives. For that reasons, the Turkish foreign policy makers have begun to develop new strategies that shifted from a one-sided foreign policy to a multi-faceted foreign policy in Somalia. However, this study examines the strategic interest of Turkey's foreign policy in Somalia particularly, the new economic and security policy in Mogadishu. The first chapter of the study, covers the literature review of the study, including the key concepts, and the key arguments of Turkey's engagement in Somalia. The second chapter deals with Turkish foreign policy in Africa, particularly Somalia because Turkey's policy in Somalia is intertwined with Turkish general policy in Africa. The third chapter, discusses and analyses Turkey's strategic interest in Somalia, by providing insight into the actions of Turkey's security, economic and geopolitical interests like Turkey's military base in Mogadishu and its investment in some parts of Somalia. Both primary and secondary sources of data were used to carry out the study.