Türkiye'nin Afrika politikası bağlamında Somali ile ilişkileri ve ilişkilerin olay veri yöntemiyle analizi
Turkish-Somali relations in the context of Turkey's policy towards africa and the analysis of the relations by using event data method
  1. Tez No: 345403
  2. Yazar: BELMA ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Aden Körfezi ve Süveyş Kanalı rotasına hakim bir noktada bulunan Somali, sahip olduğu stratejik konumu dolayısıyla büyük devletlerin politikalarında yüzyıllardır ilgi odağı olmuştur. 16. yüzyılda Osmanlı Devleti ve Portekiz arasında Somali toprakları üzerinde başlayan rekabet, 19. yüzyılda Avrupa'nın sömürge paylaşım yarışıyla devam etmiştir. 1960 yılında bağımsızlığını kazanan Somali, Soğuk Savaş döneminde ABD ve SSCB arasında bir mücadele alanına dönüşmüştür. 1991?de devlet yapısının yıkıldığı Somali?de günümüze dek devam eden sorunlar, başarısız bir devlet modeli yaratmıştır. Afrika kıtası ve Somali ile ilişkiler, Türk dış politikasının ilgi alanına son yıllarda girmiş ve açılım politikaları kapsamında ilişkilerin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Değerler ve çıkarları uzlaştırarak liberal ve konstrüktivist bir anlayışla politikalar uygulamaya koyan Türkiye, özellikle Somali'ye yapılan yardımlar ile Afrika ülkelerinin güvenini kazanmıştır. Türkiye'deki devlet aktörleri, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının kıtaya yönelik faaliyetleri, Türk dış politikasının Afrika'daki yumuşak güç unsurlarını oluşturmuştur. Çalışmada, olaylardan elde edilen verilerle Türkiye-Somali ilişkilerindeki gerçek değişim ölçülmeye çalışılmış ve dış politika analizi yapılmıştır. Türkiye'nin Afrika ve Somali ile ilişkilerinin siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda ilerlemeler kaydettiği yönündeki nitel değerlendirmelerin kantitatif metotlardan 'olay veri yöntemi' ile ele alınması, ilişkilere dair daha geçerli, sade ve güvenilir sonuçlara olanak tanımıştır.
Özet (Çeviri)
Somalia, located between the Gulf of Aden and Suez Canal, is a country of strategic importance and consequently a center of attraction in the eyes of great powers. Rivalry over Somali territories began in the 16th century between the Ottoman and Portuguese Empires, and continued on a colony-shared by rival European powers during the 19th century. Having acquired its independence in 1960, it again became a region of contention between the US and USSR in the Cold War period. Since the fall of Somali government in 1991, it has exemplified a failed state model. Africa, and in particular Somalia, has became part of Turkish foreign policy in recent years with the relations promoted in the context of an 'African Opening'. The essence of Turkish foreign policy towards Somalia has based on a conciliation of values and interests with a liberal and constructivist understanding. Through generous assistance to Somalia, the Turkish government has been able to gain the trust of a wide variety of African countries. Various activities carried out by the state actors, private sector and civil society organizations have constituted the soft power components of the Turkish foreign policy towards Africa; and Turkey's vehicle of choice for deepening relations. In this study, the real change in Turkish-Somalia relations has been measured and analyzed with the data obtained from events in international news agencies. The use of event data method, one of quantitative methods, made it possible to come up with more valid, reliable and simple results about the relations between two countries.