Turkey's burgeoning engagement in Somalia: A competative emerging power in Africa
Türkiye'nin Somali'ye artan ilgisi: Afrika'da rekabetçi yükselen güç
  1. Tez No: 516884
  2. Yazar: AWEIS AHMED MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HALİS ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türkiye'nin Somali ile artan ilgisi, Somali'nin kıtanın geri kalanı için Türkiye'nin geçiş yolu olarak görümesi nedeniyle 2011'den beri takdire önemli bir çalışma alanı yarattı. Ne yazıkki, önceki çalışmaların çoğu Türkiye'nin etkileşimin katılımının, birleşiminin, angajmanının niteliğine, başarısı ile zorluklarına odaklanmış ve sonuçları üzerinde nadiren çalışılmıştır. Bu anlaşmaların başlamasından bu yana neredeyse on yıl geçmiş olmasına rağmen sonuçları derinlemesine inceleyen bir akademik çalışma ortaya konmamıştır. Bu nedenle bu tez, Türkiye'nin Somali'den ve bölgeden kazançlarını ve bu kazanımların Türkiye'yi Afrika'da yükselen bir rekabet gücü haline getirip getiremeyeceğini araştırma altına araştırıyor. Tezin savunması Türkiye'nin Afrika'da büyük bir ekonomik ve siyasal güç kazanma olasılığının yüksek olduğunu, ayrıca Somali ile kurduğu çok boyutlu etkileşimlerin bir sonucu olarak kıtadaki stratejik konumunun ve yumuşak güç etkisinin hatırı sayılır ölçüde artmasını sağlayabileceğidir.
Özet (Çeviri)
Turkey's burgeoning engagement in Somalia has generated considerable research interest since 2011, as Somalia has been considered to be Turkey's gateway in the rest of the continent. However, most of the earlier studies have focused on the nature of Turkey's engagement and the success and challenges of those engagements whereby the ends of the engagements have been hardly understudied. It is almost a decade since these engagements have been launched and there is no adequate academic studies which has profoundly examined the ends of the engagements. For that reason, this thesis investigates what Turkey would probably gain from Somalia and the entire region and whether those gaining can turn her to be an emerging competitive power in Africa. The thesis argues that Turkey is likely to gain extensive political and economic power in Africa and also could achieve a significant rise of her strategic position and soft power impact on the continent as a result of her multi-dimensional engagements in Somalia.