İşyerinde denetimin işçiler üzerindeki etkileri
Monitoring employees at the workplace and the effects thereof
- Tez No: 555388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Geçmişten günümüze kadar işverenlerin işçileri izleme olgusu birbirini izleyen dönemlerle devam etmektedir. İlk başlarda sadece işverenin kendi gözüyle ve ustabaşılarla işçileri izlemesi günümüze kadar birçok değişmeyle ve gelişmeyle ilerlemiştir. Teknolojinin ilerlemesi ve izleme sistemlerinin alanını genişletmesi işvereni daha güçlü kılmış ve daha çok izleme yapılmasını sağlamıştır. Bu süreç içinde sürekli olarak izlenen işçiler ise birçok sorunlarla karşılaşmış ve hala karşılaşmaya devam etmektedir. Özellikle sağlık sorunları yaşanmasına sebep olan izleme sistemleri işçilerin işyerlerinde kendilerine ait alan bulamamalarına da sebep olmaktadır. Günümüzde ilerleyen teknolojiyle birlikte daha fazla izleme yapılması ve işçilerin sürekli takip alanında olması kuşkusuz her sektörde işçilerin zorlanmasına sebep olmaktadır. Her sektörde farklı izleme sistemleriyle izlenen işçilerin ruhsal sağlıklarının zorlandığı ve sürekli takip altında oldukları görülmektedir. Tüm bu durumları göz önüne alan bu çalışma mağaza sektöründe çalışan işçilerin izleme sistemlerinden dolayı yaşadığı sorunları anlatmayı hedeflemiştir. İzmir ilinin önemli alışveriş merkezlerinden birinde oluşturulan bir grup görüşmeciyle birlikte işçilerin işyerindeki izlemelerden kaynaklı yaşadığı sorunlar ve bu sorunların sosyal hayatlarına etkilerini aktarmayı hedefleyen bu çalışma niteliksel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme yöntemiyle gerçekleşmiştir. Bu çalışma işyerinde izleme sonucu işçilerin nasıl etkilendiğini ve yaşadığı sorunları işçilerin kendi cümleleriyle aktararak işçilerle birebir yapılan görüşmelerden yapılan alıntılarla ortaya koymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT From past to the present, the phenomenon where the employers monitor the employees have continued throughout sequential periods. Initially, employers monitored employees personally and through foreman and until today, this trend has evolved by many changes and advancements. As technology advanced and monitoring systems extended their field, this have enabled employers become stronger and conduct more monitoring procedures. On the other hand, employees that were continually monitored during this phase encountered many problems and are still doing so. The monitoring systems, which especially resulted in health problems, cause an inability for employees to find their own living spaces at the workplace. With the advanced technology today, presence of more and continuous monitoring surely causes more challenges for employees in each sector. It is seen that employees, who are monitored with different monitoring systems in every sector, have difficulties in terms of mental health and are under continuous supervision. This study, which considers all such situations, aims at explaining the problems faced by employees in the store sector that result from monitoring systems. This study has been conducted with a group of interviewers in one of most important shopping centers in the city of Izmir, it aims at examining the problems faced by employees due to monitoring at workplace and it has been conducted using the in-depth interview method, which is one of qualitative research methods. Using employee's own expressions, this study tries to manifest the effects of monitoring at workplace on employees and the problems faced by them and it tries to explain this with citations taken from face-to-face interviews conducted with employees.