18.yy Gajar Hanedanı Döneminin araştırılması ve günümüz giysi modasına uyarlanması
Researching the 18th century of Gajar Dynasty Period and adapting it to modern fashion
- Tez No: 555389
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırmada amaç, 18 ve 19. Yy arasında İrana hükmeden Türk Hanedanı; Qajar Hanedanının 18. yydaki hükümetlerini baz alarak tanıtmak ve giysi formlarını anlatıp günümüz giysi modasına uyarlamak olmuştur. Bu konuyu seçme nedenim ise eskiyi canlandırıp, öz kültürü yaşatmaktır. Bu nedenle ilk etapta, İrandaki hanedanları kısaca tanıtılıp, ülke tarihindeki uygarlıklar ve her uygarlıkta ilk çağdan günümüze kadar, İranlıların uğraştığı ve oluşturdukları sanat dalları anlatılmıştır. Yaklaşık 30 hanedanın hükümetinde ilgi alanı olan dallar Tekstil, Resim, hat, çömlekçilik, şiir ve ülkedeki değerli doğal taşların kaynağı bol olduğu için Metal ürün ve aksesuar yapımı revaçta olmuştur. Her hanedanın giyim kültürü kısa ve öz bir şekilde anlatıldıktan sonra, konumuz olan Qajar hanedanı tanıtılıp, giyimlerini, kültürel ve siyasi bakış açıları ve en önemlisi sanatta izledikleri yollar anlatılmıştır. Bu anlatımlardan sonra ise İranlı olmayan tasarımcıların Qajarlarla ilgili ortaya çıkardıkları çalışmalar anlatılmıştır. son aşamadada kumaş baskısı ve pratik yöntemler ile erkek va kadın için günümüze uygun birer modern kombin tasarlanıp hazırlanmıştır. Bu çalışma İranın var oluşundan bu yana sanatı ve en önemlisi giysi kültürü hakkında bilgi verip, Moda dünyasında yeni tasarımlar yaratılmasına yardımcı olmuştur, İran tarihini, İran sanat ve giysi tarihini anlatan eski ve yeni tarih kitapları ve son yıllardaki turistler ve yabancı diplomatların yazdıkları seyahatnamelerden yararlanırarak, müzeler ve eski yapıtların verdiği bilgiler kaynak olarak kullanılıp hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to introduce the Turkish Dynasty named Qajar which has ruled in Iran between 18 and 19th centuries, their clothing culture based on their government of the 18th century and to adapt their apparel to modern fashion. The reason for choosing this subject is to revive the old and the local culture. According to this point at first, the Iranian dynasties, their civilizations and the branches of the art that developed throughout the history are described briefly. These branches which were the interest area of just about 30 dynasties include textile, painting, calligraphy, poetry, poem, and as the country owned rich sources of precious stones , the produce of metal products and accessories were popular there. After describing clothing culture in each dynasty in a concise way, the Qajar dynasty which is the subject of this research, is introduced and their textile, culture , political perspective and more importantly their art visions are identified. After these explanations, the works of foreign designers about Qajar dynasty are explained. Finally, the modern fashion designs by using practical methods and fabric paintings applied to man and woman's apparels are prepared. This thesis has provided information about Iran's art and more importantly the culture of Iranian clothing since the existence of this country and helps to create new ideas in fashion design world. The sources of this research were : the books about the history of Iran, the art and clothing history of Iran, travel books written by tourists and foreign diplomats who travelled to Iran in recent years, museums and ancient artifacts.