Strategic leadership and its impact on the corporation performance case study: The International Academy of Leadership and Development
Stratejik liderlik ve kurumsal performansa etkisi Uluslararası Liderlik ve Gelişim Akademisi çalışması
- Tez No: 555397
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu Çalışma, Uluslararası Liderlik ve Gelişim Akademisi'ndeki stratejik liderlik stillerini netleştirerek ve liderlerin ekibin etkinliği konusundaki davranışları ile stratejik liderlik arasındaki ilişkiyi belirleyerek stratejik liderlerin kurumdaki performansın gelişimindeki rolünü belirlemeyi amaçlamıştır. ve davranış liderliği ve katılımının geliştirilmesinde stratejik liderliğin rolünü ve Uluslararası Liderlik ve Gelişim Akademisi'nin örgütsel davranışının uygulanmasında stratejik liderlerin rolünün açıklanması. Çalışmanın önemi, stratejik liderlerin kurumdaki liderlik kültürünün gelişimindeki rolünü ele almaktan kaynaklanmaktadır. Anket, Uluslararası Liderlik ve Gelişim Akademisi'ndeki 180 örneğe dağıtılmış ve kişisel bilgiler, lider davranışı, takım etkinliği, işbirliği davranışı ve örgütsel davranış dahil olmak üzere beş değişken belirlenmiştir. Çalışmada, ekibin etkinliği ile liderin kurumdaki davranışı arasında ilişki olduğu ve kuruluşun performansını artırmak için örgütsel davranış ile liderin davranışı arasında bir ilişki olduğu bulundu. Çalışanların gelişimi ile liderin davranışı arasında bir ilişki olmadığı için kurumun çalışanların performansını arttırması ve istenen hedeflere ulaşmak için onları geliştirmesi gerekir. Ona ilave Birkaç öneride bulunulmuştur onlardan : istenen hedeflere ulaşmak için kurum stratejik liderlik tarzını benimseme ve insan tarafını önemsemeye çalışmalı ve işbirliği davranışını geliştirerek ve bilgiyi artırarak bireylerin becerilerini geliştirmeye çalışmalı ve ekibin etkinliğini arttırmaya sürekli yatırım yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to identify the role of strategic leaders in the development of performance in the institution by clarifying the strategic leadership styles in the International Academy of Leadership and Development, and determining the relationship between strategic leadership through the leader's behavior on the effectiveness of the team, and identify the role of strategic leadership in improving behavior cooperation and participation, and the disclosure of the role of strategic leaders in the application of organizational behavior of the International Academy of Leadership and Development. The importance of the study stems from addressing the role of strategic leaders in the development of the leadership culture in the institution. The questionnaire was distributed to 180 samples at the International Academy of Leadership and Development, and five variables were identified, including personal information, leader behavior, team effectiveness, collaboration behavior, and organizational behavior. The study found that there is a relationship between the effectiveness of the team and the behavior of the leader in the institution and that there is a relationship between the organizational behavior to improve the performance of the organization and the behavior of the leader, and there is no relationship between the development of employees and the behavior of the leader, so the institution needs to enhance the performance of employees and develop them to reach To the desired objectives. Several recommendations have been made, include: the institution must work on adopting strategic leadership style and caring for the human side and work on developing the skills of individuals through developing cooperation behavior and increasing knowledge, and continuously invest in improving the effectiveness of the team to reach the desired goals.