Eski Uygur Türkçesinde epistemik kiplik: Aç Pars hikayesi örneği
Epistemic modality in old uighur Turkish: The case of Aç Pars story
  1. Tez No: 555399
  2. Yazar: BÜŞRA GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dil bilim çalışmalarında ele alınan kiplik kategorisi konuşurun tutumlarının ve bilgisinin dile nasıl yansıdığıyla ilgilenir. Kiplik, önermede morfolojik, sözlüksel, söz dizimsel, söylemsel vb. yollarla işaretlenebilmektedir. Bu çalışmanın amacı ise kipliğin alt kategorilerinden biri olan ve konuşurun önermenin gerçeklik değerine yönelik bilgi ve inancını gösteren epistemik kipliğin Eski Uygur Türkçesi metinlerinden biri olan“Aç Pars”hikayesindeki kullanımını ortaya koymaktır. Çalışmada epistemik kipliğin metin içinde hangi yollarla işaretlendiği belirlenecek ve bu işaretleyicilerin olgusallık değeri ölçek üzerinde gösterilecektir. Bununla birlikte tespit ettiğimiz işaretleyicilerin dil bilgisi kitaplarında betimlenen işlevlerinden farklı bir işleve de sahip olduğu ortaya konulmaya çalışılacaktır. Anahtar Sözcükler Kiplik, Epistemik Kiplik, Epistemik Kiplik İşaretleyicileri, Eski Uygur Türkçesi,“Aç Pars”Hikayesi
Özet (Çeviri)
The modality category discussed in linguistic studies deals with the way in which the attitudes and knowledge of the speech reflect the languages. Modality is marked in a statement morphological, lexical, syntactici discursive etc. The aim of this study is to reveal the use of epistemic modality, which is one of the subcategories of modality, which shows the knowledge and belief of the proposition about the value of reality, in the story of Aç Pars which is one of the text of Old Uighur Turkish. In this study the ways in which the epistemic modality is marked in the text will be determined and the reality of these markers will be shown on the scale. However, it will be tried to reveal that the markers we have identified have a different function than the functions described in the grammar books. Key Words Kiplik, Epistemic modality, Epistemic modal markers, Old Uighur Turkish,“Aç Pars”Story