Hacimli gamma kaynağı için dedektör duyarlığı ve cevap fonksiyonunun incelenmesi
  1. Tez No: 5554
  2. Yazar: ASUMAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
- 1 - ÖZET Bu çalışmada 2“ x 2”lik Nal (Tl) dedektörünün çevresini saran silin dir geometrili, homojen ve izotropik gamma kaynağı düzeneği için dedektör du yarlığı ve cevap fonksiyonu Monte Carlo benzetişim yöntemi ile elde edilmiş tir. Monte Carlo uygulamalarında Nal tesir kesitleri için fit sonucu elde edilen sürekli fonksiyonlar kullanılmış, Compton saçılması ve ayırma gücü ör neklemeleri için yeni yöntemler geliştirilmiş fotonun geometrik takibi için basit bir formalizm kurulmuştur. Aktif madde içeren çay örnekleri bu sistem de sayılmış ve sonuçlar Monte Carlo yöntemi ile değerlendirilerek mutlak ak tif lik ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 11 - ABSTRACT We determine the response function and the total efficiency of the system the 2“ x 2”Nal (Tl) dedector and the homogeneous, isotropic, cylindri cal gamma ray source surrounding the Nal (Tl) crystal, using the Monte Carlo method. We use continuous functions fitted to the values given in literature for the Nal cross sections. We develop new methods for simulation of Compton scattering angular distribution and dedector resolution. We use a simple for malism for simulating the distribution of photons spatially. We determine the absolute activity of a tea sample containing some radiactive elements experi mentally using the result of Monte Carlo calculation.