Ofis binalarının mekânsal organizasyonu ve mekânsal tasarım parametrelerinin kullanıcı memnuniyeti ve yönetim başarısına etkileri: ankara ili ofis piyasaları örneği
The effects of spatial organization of office buildings and spatial design parameters on user satisfaction and management success: the example of Ankara provincial office markets
- Tez No: 928985
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TANRIVERMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 677
Özet
Ofis yapıları, hizmet sektörü çalışanlarının ve özellikle beyaz yakalıların güncel yaşamda zamanlarının önemli kısmını geçirdikleri, işleriyle bütünleştikleri, toplumun önde gelen hizmet sektörleri olarak mimarlık, mühendislik, tıp, kamu yönetimi, ekonomi, hukuk, inşaat ve gayrimenkul gibi birçok alana hizmet eden çalışanın yanı sıra küçük ölçekli işletmelerin yönetim birimlerine kadar geniş kapsamlı bir çalışma ortamını ifade etmektedir. Güncel koşullarda küçük ölçekli ofis yapılarının yanı sıra gelişen şehir ve iş yaşamına adapte olan büyük ölçekli ve mekânsal öğelerin hiyerarşik olarak değişkenlik gösterdiği, bütüncül biçimde tasarlanan profesyonel ofisler kullanılmaktadır. Farklı türdeki yapılaşma biçimleri; ofislerin tasarlandığı ve inşa edildiği dönem, konum, yatırımcı beklentisi, kullanıcı ihtiyaçları, imar koşulları, yatırımcı bütçesi ve yapım teknolojisi gibi birçok parametreye bağlı olarak şekillenmektedir. Araştırmada ofis kullanıcıları, ofis yöneticileri, tesis yöneticileri, yatırımcılar ve tasarımcılarla ofis kullanımına ilişkin alışkanlıklar, beklentiler, konfor düzeyi ve mekânsal etkinin belirlenmesine yönelik saha çalışması yapılmış, idari kayıtlar, anket ve gözlem sonuçları birlikte değerlendirilmiştir. Araştırmanın temel temasının ofislerde mekân tasarımı ve kullanıcı memnuniyeti ile yönetim başarısı olması nedeniyle anket çalışmasında ofis çalışanları esas grup olarak ele alınmıştır. Katılımcılara uygulanan anket sayısı; plaza tipi yapılarda çalışanlar için 460 kişi ve bireysel ofislerde çalışanlar için 540 kişi olmak üzere toplam 1.000 adet olmuştur. Anket aşamasında ofis çalışanı katılımcılara mevcut ofis kullanım imkanları, ideal ofis tasarım ölçütleri ile yönetim sorunlarının saptanmasına yönelik sorular yöneltilmiştir. Saha çalışmasının yürütüldüğü dönemde etkili olan COVID-19 pandemisinin çalışanların alışkanlıklarında neden olduğu değişim ile kullanıcı memnuniyeti ve mekânın verimlilik etkisinin incelenmesi de mümkün olmuştur. Araştırma sonucunda ofislerde kullanıcı memnuniyetinin yükseltilmesi açısından mekân, yatırım ve insan kaynakları gibi faktörlerin rasyonel kullanımı ve profesyonel yönetim modelinin benimsenmesi gerektiği vurgulanmıştır. Yerel düzeylerde ofis ihtiyaçlarının karşılanması için yerel ölçekteki imkanların ve sorunların analizi ile yatırım fizibilitesini içeren araştırma ve raporlama çalışmalarına dayalı olarak tasarım parametrelerinin tespitinin; yatırımcı, kullanıcı ve yönetici başarısı ve memnuniyetini etkileyebileceği ortaya konulmuştur. Proje geliştirme ve tasarım çalışmaları ile gelecekte üretilebilecek ofis yapılarında aranabilecek mekânsal kullanım kararlarının tespiti için piyasa araştırması ve potansiyel kullanıcı taleplerinin tespiti ve araştırma sonuçlarına dayalı rasyonel proje geliştirme ve değerleme yapılması, konsept geliştirme ve tasarımın, yatırımların bütün paydaşları için yararlı ve yol gösterici nitelikte olabileceği ve yatırım kararlarının verilmesinde gayrimenkul geliştirme ve yönetimi uzmanlığından yararlanılmasının kaçınılmaz olduğu vurgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Office structures refer to a comprehensive working environment where service sector employees especially white-collar employees spend a significant part of their time in daily life, integrate with their work, especially as the leading service sectors of the society, serving many fields such as architecture, engineering, medicine, public administration, economy, law, construction and real estate, as well as the management units of small-scale enterprises. In current conditions, in addition to small-scale office structures, large-scale and professional offices are designed holistically, where large-scale and spatial elements that adapt to the developing city and business life vary hierarchically, are used. Different types of construction; The period in which the offices are designed and built is shaped by many parameters such as location, investor expectation, user needs, zoning conditions, investor budget, and construction technology. The study conducted a field study with office users, office managers, facility managers, investors, and designers to determine the habits, expectations, comfort level, and spatial impact of office use, and administrative records, survey, and observation results were evaluated together. Since the main theme of the research is space design in offices, user satisfaction, and management success, office workers were considered as the main group in the survey. Some questionnaires were administered to the participants; There were a total of 1,000 units, including 460 people working in plaza-type buildings and 540 people working in individual offices. During the survey phase, questions were asked to the office worker participants about the current office usage opportunities, ideal office design criteria, and the determination of management problems. It was also possible to examine the change caused by the COVID-19 pandemic, which was effective in the period of the fieldwork, and the effect of user satisfaction and productivity of the space. As a result of the research, it was emphasized that to increase user satisfaction in offices, rational use of factors such as space, investment, and human resources and a professional management model should be adopted. Determination of design parameters based on research and reporting studies including analysis of local scale opportunities and problems and investment feasibility to meet office needs at local levels; It has been shown that it can affect the success and satisfaction of investors, users, and managers. To determine the spatial use decisions that may be sought in the office buildings that may be produced in the future with project development and design studies, market research and determination of potential user demands, and rational project development and valuation based on the results of the research, concept development and design can be useful and guiding for all stakeholders of the investments and real estate development and management expertise in making investment decisions. It should be emphasized that it is inevitable to benefit.