Tripolis Antik Kenti (Buldan/Denizli) toprak akarlarının (Acarı) sistematik ve ekolojik yönden incelenmesi
The investigation of systematic and ecologicalaspects of soil mites (Acari) in Tripolis ancient city(Buldan/Deni̇zli̇)
  1. Tez No: 555434
  2. Yazar: ZHANERKE KASSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
TRİPOLİS ANTİK KENTİ (BULDAN/DENİZLİ) TOPRAK AKARLARININ (ACARI) SİSTEMATİK VE EKOLOJİK YÖNDEN İNCELENMESİ YÜKSEK LİSANS TEZİ ZHANERKE KASSEN PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOLOJİ ANABİLİM DALI (TEZ DANIŞMANI: PROF. DR. RAŞİT URHAN) DENİZLİ, HAZİRAN – 2019 Bu çalışma, Tripolis Antik Kenti'nde (Buldan/Denizli) toprak akarlarının sistematik ve ekolojik yönden incelenmesi amacıyla Mayıs 2018 - Nisan 2019 tarihleri arasında ger-çekleştirilmiştir. 138 farklı lokaliteden yosun, döküntü ve toprak örnekleri alınmıştır. Top-lamda 195 örnekleme yapılmış, toprak akarlarının türleri tespit edilmiş ve dağılımları ince-lenmiştir. Örneklerin analizleri sonucunda üç takıma ait 19.862 birey bulunmuştur. Bulu-nan bireylerin % 66'sı Oribatida ve % 25'i Mesostigmata, % 9'u Trombidiformes takımına aittir. Oribatida takımına ait 20 familya ve 22 tür, Mesostigmata takımına ait 6 familya ve 10 tür, Trombidiformes takımına ait 7 familya ve 8 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin zoocoğrafik dağılımları ve habitat tercihleri verilmiştir. Mev-cut türler temel alınarak iklimsel faktörlerle ilişkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. En yük-sek yoğunluğa ilkbahar mevsiminde ulaşılmış olup, en az yoğunluğa yaz mevsiminde ula-şılmıştır. Bu tez çalışması sonucunda tespit edilen türlerin tamamı Tripolis Antik Kenti için yeni kayıt olup, Zercon tripolisensis sp. nov. türü bilim dünyası için yeni bir tür olarak tanımlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Toprak Akarları, Ekoloji, Sistematik, Tripolis Antik Kenti, Denizli, Türkiye.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF SYSTEMATIC AND ECOLOGICAL ASPECTS OF SOIL MITES (ACARI) IN TRIPOLIS ANCIENT CITY (BULDAN/DENİZLİ) MSC THESIS ZHANERKE KASSEN PAMUKKALE UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE BIOLOGY (SUPERVISOR: PROF. DR. RAŞİT URHAN) DENİZLİ, JUNE 2019 This study was carried out between May 2018 and April 2019 in order to examine the systematic and ecological aspects of soil mites in the ancient city of Tripolis (Bul-dan/Denizli). Moss, litter and soil samples were taken from 138 different localities. Totally, 195 samples were obtained, species of soil mites were determined and distribution was investigated. As a result of the analysis of the samples, 19.862 individuals belonging to three orders were found. The individuals belong to 66% Oribatida, 25% Mesostigmata and 9% Trombidiformes. 22 species belonging to 20 families of Oribatida, 10 species belonging to 6 families of Mesostigmata and 8 species belonging to 7 families of Trombidiformes were determined. Zooographic distributions and habitat preferences of identified species are given. The relationship between climatic factors has been tried to be determined based on the existing species. The highest density was reached in the spring season and the least density was reached in summer. All of the species identified as a result of this study are new records for the ancient city of Tripolis. Moreover, Zercon tripolisensis sp. nov. is described as a new species. KEYWORDS: Soil mites, Ecology, Systematics, Tripolis Ancient City, Denizli, Turkey.