Aile yoksulluğunun çocuğa yansımaları: Sultanbeyli örneği
Reflections of family poverty on child: Case of Sultanbeyli
- Tez No: 555443
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yoksulluk ve annelerin gözünden çocuk yoksulluğu konusunda yapılmış olan bu çalışma teorik ve uygulamalı olmak üzere, genel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde yoksulluk kavramının önemi, farklı tanım ve türleri, sosyolojik literatürde ele alınış biçimleri ile psikolojik olarak nasıl değerlendirildiği tartışılmıştır. Ardından çocuk yoksulluğu ve yoksulluğun çocuklar üzerindeki çok boyutlu etkileri incelenmiştir. Ayrıca çocuk yoksulluğunun toplumsal görünümleri ele alınmış, son olarak ise yoksulluğun aile kurumuna etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmamızın metodolojik kısmında ise çocuk yoksulluğunun etkilerini ortaya çıkarmak adına alan araştırmasına yer verilmiştir. Uygulama süreci sonrasında 404 görüşme cetvelinden elde edilen veriler istatistikî testler kullanılarak yorumlanmıştır. Bu bölümde Sultanbeyli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan yardım alan yoksullara ilişkin önemli bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study, which was conducted on poverty and child poverty, is as a whole comprised of two parts, as theoretical and practical. In the first part of the study, the importance, different definitons and types of the concept of poverty, the ways it is addressed in the sociological and psychological literature were discussed. The child poverty and the multidimensional impact of poverty on children were explained. Also the social aspects of child poverty was evaluated. Finally the impact of poverty on family were explained. In the second part of the study, a field research which aims to describe the impact of child poverty was presented. Following the implementation process, the data obtained from 404 interview scales were interpreted by using statistical tests. In this section, significant findings were obtained regarding the poor who receive support Sultanbeyli Social Aid and Solidarity Foundation.