Le virtuel et la trace multiplicité chez Deleuze et Derrida à partir de leurs élaborations du concept Aristotélicien du temps
Potansiyel ve iz Aristotelesçi zaman kavramını ele alışlarından hareketle Deleuze ve Derrida'da çokluk
  1. Tez No: 555442
  2. Yazar: TUNAY GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMİ BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin ana konusu, Derrida'daki iz ve Deleuze'deki potansiyel kavramlarıdır. Başka bir deyişle, Aristoteles'teki zaman kavramından yola çıkmak suretiyle Deleuze'de ve Derrida'da çokluğun incelenmesidir. Bu tezdeki amacımız, bir yandan Aristoteles'teki zaman kavramının Derridacı yapısökümden ve beri yandan da Aristoteles'teki zamanla ilgili olan çıkmazların Deleuzecü mülahazasından yola çıkmak suretiyle, her iki filozofta da ontoloji nezdinde nasıl bir çokluğun mevzu bahis edildiğini incelemektir. Bu tezde iştigal edeceğimiz hususlardan biri, Derridacı gösterge teorisi ile bunun zaman kavramına uygulanması ve bir diğer husus da Deleuze'ün zaman kavramına yaklaşımıdır. Velhasıl, bir ontoloji imkânı olup olmadığını tartışabilmek amacıyla, parousia'ya (yani, Aristoteles'in“dynamis”kavramından yola çıkılarak belirlenmiş tözcü ontoloji) tâbi temsil dışında kalan bir bakışın ve tözcü bir ontoloji tarafından belirlenmiş Platoncu meteksis kavramının ötesine konumlanan iki farklı zaman kavrayışından ileri gelen çokluk meselesi ile iştigal edeceğiz.
Özet (Çeviri)
The main theme of this thesis is the concept of trace in Derrida and that of virtual in Deleuze, that is to say, the concept of multiplicity in both Derrida and Deleuze from its elaborations of the Aristotelian concept of time. From the Derridian deconstruction of Aristotle's concept of time and from Deleuze's consideration of Aristotle's apories of time, we want to understand what kind of multiplicity we are dealing with in both of them regarding ontology. We will deal with Derrida's theory of the concept of sign and its application to the concept of time, and Deleuze's consideration of the concept of time; in short, we will deal with the multiplicity that results from these two different considerations of time, from those who place themselves beyond the Platonic meteksis determined by a substantialist ontology and outside the consideration of representation subject to the regime of parousia (that is to say, outside the substantialist ontology determined through the Aristotelian concept of“dynamis”), in order to discuss if there is a possibility of ontology.