Sosyal medya fenomenleri (Vlogger) takip eden tüketicilerin kişilik özellikleri açısından alt pazar gruplarına ayrılması
Segmentation of consumers following social media unfluencers into sub-market groups in terms if personality traits
  1. Tez No: 555444
  2. Yazar: OKAN İZGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son dönemde teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler hem iş dünyasında hem de tüketici davranışlarında köklü değişimler meydana getirmiştir. İnternetin yaygınlaşarak hayatımızın önemli bir parçası haline gelmesi sosyal medya kavramını ortaya çıkarmıştır. İnsanlar sanal ortamda sosyalleşerek vakit geçirme, eğlenme ve bilgi paylaşımı fırsatı yakaladılar. Sosyal medya büyük bir ivme kazanarak eğlence aracı olmanın ötesine geçmiş, tüketiciler için önemli bir bilgi kaynağı halini almıştır. Sosyal medya fenomenleri olarak ifade edilen yeni bir referans grubu ortaya çıkmıştır. Bu referans grubu tüketicinin karar verme davranışı üzerinde oldukça etkilidir. Öneminden dolayı bu tez çalışmasında sosyal medya fenomenlerini takip eden tüketiciler araştırılmaya çalışılmıştır. Sosyal medya fenomenini takip eden tüketicilerin kişilik özellikleri açısından alt pazar gruplarına ayrılıp ayrılmadığı incelenmiştir. Çalışma İzmir ilinde sosyal medya fenomenlerini takip eden tüketiciler üzerinde yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre tüketicilerin farklı özelliklere sahip alt gruplardan oluştuğu belirlenmiş ve dört küme elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid technological developments have caused radical changes in both business and consumer behaviours. The concept of social media has evolved as a result of internet becoming a substantial part of our lives. People have the opportunity to socialize via spending time in this virtual world, entertain and exchange information. As social media evolved, it became more than a means of entertainment tool and has become an important source of information for the consumers. A new reference group has emerged as social media phenomenon. This reference group is highly effective on the consumer decision-making process. Due to its aforementioned importance, the consumers who follow social media phenomenon were aimed to be evaluated in this thesis. Consumers following certain social media phenomenon are examined in terms of sub-market groups based on their personality traits. The study was conducted on the consumers who followed social media phenomenon in Izmir province. Results revealed that the consumers consisted of various sub-groups with different characteristics and four clusters were obtained.