Gelişimsel yetersizliği olan öğrencilere uyarlanmış bilişsel strateji paketi kullanılarak adres yazma becerisinin öğretimi
Teaching address writing skill to students with developmental disabilities using adapted cognitive strategy package
  1. Tez No: 555445
  2. Yazar: MUHAMMET KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SEMA BATU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada gelişimsel yetersizliği bulunan bireylere ev adresini bağımsız yazma becerisinin öğretimi için uyarlanmış T-M-S-N-İ-İ (Tabloyu incele-Mahalleyi yaz-Sokağı yaz-Kapı numarasını yaz-İlçeyi yaz-İli yaz) bilişsel strateji paketinin etkililiği araştırılmıştır. Bunun yanı sıra katılımcıların öğrendikleri bu beceriyi öğretimin ardından sürdürme ve başka ortam ve kişilere genelleme düzeyleri ile katılımcıların ebeveynlerinin görüşleri alınarak sosyal geçerliğin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın katılımcı grubunu yaşları 9-10 arasında değişen öğrenimlerine ilkokulda devam eden üç gelişimsel yetersizliği bulunan birey oluşturmuştur. Çalışmada tek denekli araştırma modellerinden katılımcılar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Çalışma sonuçları, tüm katılımcıların ev adreslerini öğrendiklerini ve öğretimin üzerinden beş, on ve on beş gün geçmesinden sonra ev adreslerini bağımsız olarak yazmayı sürdürdüklerini göstermektedir. Katılımcılar okulda öğrendikleri bu beceriyi şehirde bulunan postanede, farklı kişilerle ve farklı araçlarla gerçekleştirerek genellemişlerdir. Çalışmanın sosyal geçerliği hem öznel değerlendirme hem de sosyal karşılaştırma boyutuyla değerlendirilmiştir. Çalışma sonrası katılımcıların ebeveynlerinden elde edilen öznel değerlendirme bulguları ebeveynlerin bu çalışmaya olumlu bakış açısı geliştirdiklerini gösterirken, normal gelişim gösteren akranlar ile gerçekleştirilen yoklama oturumu sonrası elde edilen sosyal karşılaştırma bulguları ise katılımcıların akranlarının düzeyinde ev adreslerini bağımsız yazdıklarına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effectiveness of applied T-M-S-N-I-I (investigate the table-write the name of district-write the name of street-write the number of the house-write the county-write the city) cognitive strategy package which was applied for teaching writing home address to individuals with developmental disabilities was examined. Besides, maintenance of the acquired skills after the training was completed, generalization of the skill to different setting and individuals by the participants and collecting social validity data regarding the opinions of parents of the participants were also targeted in the study. Participant group of the study included three students with developmental disabilities who were enrolled to a primary school and aged 9-10 years old. The study was conducted using the multiple probe design with probe conditions which is one of the single-subject research designs. The results of the study revealed that all participants learned to write their home addresses independently and continued to write the addresses five, ten and fifteen days after the training was completed. Participants also generalized the acquired skill to different people and materials in the post-office in the city center. Social validity of the study was evaluated by subjective evaluation and also by social comparison. The subjective evaluation results which were collected from the parents of the participants showed that parents had a positive point of view about the study and the results of the social comparison revealed that participants of the study could write their home addresses with the same level of their typically developing peers.