Bazı sülfonamid bileşiklerinin polifenol oksidaz (PPO) enzimi üzerine In vitro etkilerinin araştırılması
Investigation of some sulfonamide compounds In vitro effects on polifenol oxidase enzyme
- Tez No: 555477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OĞUZHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada; Polifenol oksidaz enzimi (PPO), muz (Musa cavendishii) meyvesinden Sepharose 4B-L-tirozin-p-amino benzoikasit kimyasal yapısına sahip afinite jeli kullanılarak saflaştırılmıştır. Çalışmada enzim kaynağı olarak kullanılan ithal muz meyveleri, Siirt ilindeki manav ve marketlerden temin edilmiştir. Spektrofotometrik deneysel çalışmalar, 420 nm'de 0. ve 1. dakikadaki absorbans değerleri belirlenerek yapılmıştır. DT-F-S1 kodu ile başlayıp DT-F-S12 kodu ile son bulan 12 farklı orijinal sentez sülfonamid türevli bileşiklerin PPO enzimine karşı in vitro etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Deneysel verilerle % aktivite-[İnhibitör Konsantrasyonu] grafikleri oluşturulmuştur. Bu grafiklerin regrasyon analizi yapılarak, her bir orijinal Sülfonamid türevinin inhibisyon sabiti olan IC50 değeri belirlenmiştir. Diğer inhibisyon sabiti olan Ki ise Cheng&Prusoff denklemi yardımıyla matematiksel olarak hesaplanmıştır. İçerisinde DT-F-S8 maddesi 39,375 μM IC50 değeri ile en iyi inhibisyon etkisi gösteren yapı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Polyphenol oxidase enzyme (PPO) was purified from the fruit of bananas (Musa cavendishii), using the affinity gel with the chemical structure of Sepharose 4B-L-tyrosine-p-amino benzoic acid.In the study, imported banana fruits, used as enzyme source, were obtained from the grocery stores and markets in Siirtprovince.Spectrophotometric experimental studies were carried out by determining the absorbance values at 0 and 1st min at 420 nm.The in vitro effects of 12 different original synthesis sulfonamide derived compounds, starting with DT-F-S1 code and ending with DT-F-S12 code, against PPO enzyme were investigated experimentally.% Activity- [Inhibitor Concentration] graphs were generated by experimental datas.The regression analysis of these graphs was performed to determinethe inhibition constants, IC50 values, for each original sulfonamide derivatives.The other inhibition constant, Ki, was calculated mathematically with the help of the Cheng&Prusoff equation.In the sulfonamide group, DT-F-S8 substance was found to be the best inhibition effect with IC50 value of 39,375 μM.