Ortaokul ve lise öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile yakın çevrede yürünebilirlik algılarının incelenmesi; Çanakkale ili örneği
The research of walkability in close surroundings and the level of physical activity of secondary and high school students: instance of Çanakkale city
- Tez No: 555486
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAMİL ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul ve lise öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile yakın çevrede yürünebilirlik algılarının incelenmesidir. Çalışmaya Çanakkale ilinde farklı okullarda öğrenim gören, farklı mahallelerde ve farklı sosyoekonomik düzeylere sahip 843 gönüllü öğrenci katılmıştır. Fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için Kowalski tarafından geliştirilen fiziksel aktivite anketi uygulanmış ve ayrıca 129 öğrenciye de pedometre takılmıştır. Yürünebilirlik algısını ölçmek için“yakın çevre yürünebilirlik algısı”anketi uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS paket programında Spearmen, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis ve Anova testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan ortaokul kız öğrencilerin yaş ortalaması 12,161,23 yıl; boy ortalaması 155,910,2 cm, ağırlıkları ortalaması 45,31 10,92 kg; BKİ 18,95 3,13 kg/m2 ; erkek öğrencilerin yaş ortalaması 12,23 1,24 yıl, boy ortalaması 156,311,8 cm; ağırlıkları ortalaması 48,4 13,15 kg, BKİ 19,18 3,78 kg/m2 dır. Liseli kız öğrencilerin yaş ortalaması 16,311,17 yıl, boy ortalaması 164,5 6,3 cm; ağırlık 56,29 10,05 kg, BKİ 20,923,31 kg/m2; erkek öğrencilerin yaş ortalaması 16,32 1,29 yıl boy ortalaması 175,5 7,3 cm, ağırlık ortalamaları 67,99 12,64 kg, BKİ 22,013,78 kg/m2dir. Fiziksel aktivite puanı ile tesislere yakınlık arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05). Düşük fiziksel aktivite puanına sahip grubun trafik tehlikesi puanının yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the physical activity levels of middle and high school students and the perceptions of walkability in the near environment. 843 volunteer students from various different schools in different provinces and different socioeconomic levels participated in Çanakkale. The physical activity questionnaire which developed by Kowalski was used to determine the physical activity levels and the pedometer was used for 129 students. International Physical activity and Environment Network (IPEN) was applied to measure the walkability perception. Research data were analyzed using Spearmen, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis and ANOVA tests in the SPSS package program. The average age of middle school girls was 12,161,23 years; average height 155,910,2 cm, average weight 45,31 10,92 kg; BMI 18,95 3,13 kg / m2; mean age of male students was 12,23 1,24 years, average height was 156,311,8 cm; the average weight was 48,4 13,15 kg, the BMI was 19,18 3,78 kg / m2. The average age of high school girl students was 16,311,17 years, average height was 164,5 6,3 cm; weight 56,29 10,05 kg, BMI 20,923,31 kg / m2; The mean age of male students was 16,32 1,29 years, average height was 175,5 7,3 cm, average weight was 67,99 12,64 kg and BMI was 22,013,78 kg / m2. There was significant and fairly low relationship between physical activity score and proximity to the facilities (p 0,05). It was determined that the group with low physical activity score had a high traffic hazard score. However, there was statistically significant and fairly low relationship between physical activity score and traffic risk (p< 0,05). There was significant and fairly low relationship between crime safety scores and physical activity scores (p< 0,05). Students with low levels of physical activity walked for access to the school, the students with high physical activity were used services, cars or public buses to go to the school and come from the school.