Göç olgusunun sosyal ve dinsel yaşama etkisi -Konya ereğli örneği-
The influence of migration on individuals' religious attitudes and social life-example of Konya Eregli-
- Tez No: 555485
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Göç olgusunun, bireylerin dini tutumları ve sosyal hayat üzerindeki etkisini ele alan bu araştırma, konuyu Konya/Ereğli örneğinden hareketle açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırma, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, problemi, kapsam ve sınırlılıkları, yöntemi ve hipotezleri üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde konuyla ilişkili teorik çerçeve anlatılmıştır. Tez, genel olarak göç, din ve göç-din ilişkisini ele almaktadır. Bu çerçevede birinci bölümde göç ve din kavramları tanıtılmış, kuramsal yaklaşımlar açıklanmış ve göç ile din ilişkisinin boyutlarına yer verilmiştir. Aynı zamanda, örneklem grubunun yaşadığı Ereğli'nin tarihi, coğrafi yapısı, demografisi, ekonomisi ve dini kurumlarına dair bilgiler de bu bölümde aktarılmıştır. İkinci bölümde ise araştırmaya katılanların cinsiyet, doğum yeri, göç öncesinde yaşanılan yer, Ereğli'den ayrılma durumu, göç nedeni, göç etmek için Ereğli'yi tercih etme nedeni, Ereğli'de geçirilen süre ve yaş değişkenlerine göre dinin inanç, ibadet ve ahlak boyutlarına yönelik göç öncesi ve göç sonrasındaki tutumlarının analizine yer verilmiştir. Sonuç olarak tecrübe edilen değişimlerde göç olgusunun ne boyutta etkili olduğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, which examines the influence of migration on individuals' religious attitudes and social life, aims to explain the subject with reference to the example of Konya/Eregli. The research comprises of an introduction and of two chapters. The introduction emphasizes the subject of the study, its objectives, importance, problem, scope and limitedness, method and hypotheses. In the first chapter, the related theoretical framework is explained. In this context, the concepts of migration and religion, the theorotic approaches and the relation between migration and religion are given place. Also the information about the history, geographical structure, demography, economy and the religious institutions of Eregli where the sample group lived is explained in this chapter. In the second chapter, general informations about the sample group are given. Also the effects of the independent variables on participants' religious attitudes are discussed. After all it is discussed in what rate migration phenomenon affected the social and religious attitude.