6360 sayılı Kanun'un mülki idare mesleği üzerindeki etkisi, Ordu ili örneği
The law no. 6360's effect on the profession of the civil administration, the city of Ordu sample
- Tez No: 555497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Türkiye'de mülki idare sistemi köklü bir geçmişe sahiptir. Değişen dünya koşullarına göre mülki idare sistemimiz de değişim yaşamıştır. Son yıllarda devlette yerelleşme yönünde bir eğilim olduğu ortadadır. Bu yerelleşme eğilimi neticesinde Türkiye'de uygulamaya konulan 6360 sayılı Kanun, mülki idare amirliği mesleği üzerinde önemli etkiler yaratmıştır. Yaklaşık 150 yıldır uygulanan mülki idare amirliği mesleği artık bazı görev alanlarını terk etmiştir. Bu durum halkın gözünde mülki idare amiri algısını da değiştirmiştir. Bu bağlamda tez, 6360 sayılı Kanun sonrasında mülki idare amirliği mesleği üzerinde yaşanan algı değişimi, mesleğin geleceği, sunulan hizmetlerden memnuniyeti Ordu ili özelinde bir anket ile hem vatandaşlar hem de mülki idare amirleri gözünden incelemek amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has a deep–rooted history of public administration system. Alongside changing world conditions, Turkey's administrative system has also changed. In recent years, it is clear that there has been a tendency towards decentralization. Law article with the number of 6360 put into effect as a result of this decentralization tendency, has created critical impacts on the profession of the civil administration. The profession of civil administration, which has been practiced for almost 150 years, has now abandoned some areas of duty. This situation also changed the perception of the administrative authority in the public eye. In this context, the thesis, aimed to find out the change of perception on the profession of civil administration the future of the profession, satisfaction with the services provided in the province of Ordu by surveying both citizens and administrative authorities.