Factors affecting infant mortality rates in Turkey: A geographical region analysis
Türkiye'de bebek ölüm hızlarını etkileyen faktörler: Bir coğrafi bölge analizi
- Tez No: 555499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın öncelikli amacı bebek ölüm hızları üzerinde etkili olabilecek sosyo-ekonomik faktörleri ortaya koymaktır. Bu amaçla bebek ölüm hızlarının öncelikle tarihsel süreçte gelişimi incelenmiş ve kalkınma hedefleri içerisindeki önemi ortaya konulmuştur. Bebek ölüm hızlarını etkileyen faktörler ele alınmış ve ülkelerin gelişmişlik düzeylerine göre oluşturulan ampirik analizler incelenerek bebek ölüm hızlarını en çok etkileyen faktörler saptanmıştır. Bebek ölüm hızı veri setlerindeki farklılıkların nedeni ortaya konulmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu'nun birinci düzey istatistiki bölge birimleri sınıflamasına göre bebek ölüm hızı, neonatal ölüm hızı ve postneonatal bebek ölüm hızı incelenmiştir. Bölgesel ayrıma tabi tutulan sınıflamada Türkiye'deki bebek ölüm hızı yapısının gelişmiş ülkelerdeki duruma benzer olduğu ortaya koyulmuştur. 2009-2014 yılları arasında sosyo-ekonomik faktörlerin bebek ölüm hızı üzerindeki etkisi, il düzeyinde veri seti ve panel veri analizi metodu ile sınanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, bebek ölüm hızını en fazla yaş faktörlerini temsil eden kadının ve erkeğin evlilik yaşları etkilemektedir. Bunun yanında hanehalkı büyüklüğü de bebek ölüm hızını etkileyen faktörlerden biridir. Sağlık arzı faktörlerinden hekim ve ebe başına düşen kişi sayısı da bebek ölüm hızını etkileyen anlamlı bir değişken olarak çıkmıştır. Eğitim faktörü olarak kadının eğitimi bebek ölüm hızını azaltan önemli faktörlerden biridir. Yapılan bu çalışmada orta yaşlarda yapılan evliliklerin ve kadının eğitiminin sağlanmasının bebek ölüm hızlarını azalmasını en çok etkileyen değişkenler olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of the study is to reveal socio-economic factors that may have an effect on infant mortality rates. For this purpose, the development of infant mortality rates in the historical process has been examined and its importance in development goals has been put forward. Factors affecting infant mortality rates were evaluated and empirical analyzes were performed according to the level of development of countries and factors the most affecting infant mortality rates were determined. The reasons for the differences in infant mortality rate data sets are presented. Infant, neonatal and postneonatal mortality rates were investigated according to the First Level of Statistical Regions prepared by Turkish Statistical Institute. The infant mortality rate in Turkey is subject to the classification of regional discrimination has been revealed that the structure of infant mortality is similar to the situation in developed countries. The socio-economic factors impact on infant mortality are estimated by using panel data method and data of each provinces in Turkey for 2009-2014 period. According to the results of the study, infant mortality rate is mostly affected by the age factors which represent age of marriage of women and men. In addition, size of household is one of the factors affecting infant mortality rate. The number of persons per physicians and midwife are significant variables affecting the infant mortality rate. Education of women, as a education factor, is one of the important factors reducing the infant mortality rate. In this study, it was revealed that the marriages in middle ages and the education of women were the most influential variables in decreasing infant mortality rates.