Kutluğ Ataman filmlerinde queer oluşlar: Lola ve Bilidikid ve İki Genç Kız üzerine bir okuma
Queer becomings in kutluğ ataman films: An analyze on Lola and Billy the Kid and Two Girls
  1. Tez No: 555500
  2. Yazar: ÖZGE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Queer kuram cinsiyet, toplumsal cinsiyet ve arzu arasındaki süreklilik varsayımını sorunsallaştırarak heteronormativeyi hedef alır. Bu doğrultuda Queer kuram ve aktivizmin etkisiyle Yeni Queer Sinema, sinemada LGBT karakterlerin olumlu temsilleriyle ilgilenmek yerine bizzat cinsiyet kimliklerinin karmaşıklığını, cinselliğin ve arzunun akışkanlığını içeren, heteronormativitenin“doğallığını”yapıbozuma uğratan, onun bir inşa olduğunu ifşa edebilen bir sinema yapma hali olarak tanımlanabilir. Sinemanın, toplumsal inşanın yeniden üretiminde ve aşındırılmasında önemli bir alan olması fikrinden hareketle bu çalışmada; sinemanın cinsellik, cinsiyet ve arzuya ilişkin kültürel mücadele alanındaki önemi tartışılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda Amerika ve Avrupa sineması ile Türkiye sinemasındaki LGBT bireylere ilişkin tarihsel temsil mücadelesine değinilmiştir. Türkiye sinemasında da az sayıda olmakla birlikte beyaz perdenin heteronormatif yapısını bozan filmler bulunmaktadır. Bu çalışma Kutluğ Ataman filmlerine odaklanmaktadır. Ataman'ın film ve video çalışmaları bağlamı ne olursa olsun kimlik nosyonuyla ilgilenir ayrıca, bizzat gerçeklik kavramını sorgular ve böylece yeni anlamlara olanak tanır. Buradan hareketle bu çalışmada, queer film çalışmaları kapsamında doküman incelemesi tekniği kullanılarak Kutluğ Atman'ın Lola ve Bilidikid (1998) ve İki Genç Kız (2005) filmlerinin sinema perdesinin heteronormatif haline müdahalede bulunup bulunmadığını tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Queer theory criticizes heteronormativity by problematizing the assumed continuity among sex, gender and desire. In this light, New Queer Cinema can be defined as a way of film craft which that includes the complexity of gender identities and the fluidity of sexuality and desire, deconstructs the“naturalness”of heteronormativity and also reveals its beng a construction rather than dealing with the positive representation of LGBT characters in cinema. In this study that based on idea concerning cinema as an area where social construction continuously reproduces and deconstructs itself, it has been examined that importance of cinema in the field of cultural struggle concerning sexuality, gender and desire is being brought up for discussion due to the idea of cinema being important in the reproduction and erosion of the social construction. In this direction, struggle of historical representation regarding the LGBT individuals within the American, European and Turkish motion pictures are being dealt with. Moreover it could be argued that movies challenging the heteronormative character of the Turkish cinema are also present however covering a minority only. This study focuses on Kutlu Ataman's cinematography. Ataman's movies and videos focus on the notion of identity independent on the context and also question the concept of reality itselfs and enables new interpretations. To sum up, in this study Kutluğ Ataman's two movies, i.e. Lola and The Billy the Kid (1998) and Two Girls (2005), are being discussed in terms of intervening against the heteronormative position of the cinema or not by applying the technique of document analysis within queer film studies.