Popüler müzikte ney'in kullanımı ve postmodern yaklaşımlar
Integration of ney in popular music and postmodern approaches
  1. Tez No: 555517
  2. Yazar: AYTEKİN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. BERRAK TARANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ney çalgısının Mevlevi ekolü içinde mistik bir anlamı vardır. Günümüz popüler müzik üretimlerinde Ney, Mevlevi müzik geleneğindeki kimliği dışında farklı müzikal ve anlamsal kurgular içerisinde de kullanılmaktadır. Popüler kültür ürünü halinde ve metalaşmış bir biçimde karşımıza çıkan Ney, Mevlana'nın mesnevisindeki edebi dilin taklidi yoluyla oluşan mistisizm benzeri bir dil içinde ifade aracı olmuştur.“Popüler Müzikte Ney'in Kullanımı ve Postmodern Yaklaşımlar”isimli bu çalışmada ney çalgısı, günümüzdeki bazı popüler müzik kullanımlarında bu geleneğin deforme edildiği fikri çerçevesinde ele alınmış ve bu fikir kitsch kavramı çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ney instrument has a mystical meaning in the Mevlevi School. In today's popular music production, the Ney is used in different musical and semantic constructs besides its identity in the Mevlevi musical tradition. The Ney, which was encountered in a popular and productive fashion, became a means of expression in a language similar to mysticism, which emerged through the imitation of the literary language in Mevlana's mesnevi. In this study titled“Ney Use in Popular Music and Postmodern Approaches”, the Ney was evaluated within the framework of the concept of kitsch and the idea that this tradition was deformed in some popular music use.