5. sınıf öğrencilerinin Türkçe derslerindeki yazma çalışmaları üzerine bir araştırma
A research on the writing studies of 5th grade students in Turkish class
  1. Tez No: 555553
  2. Yazar: YUNUS BOZARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK CERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda (MEB, 2018) beşinci sınıf öğrencileri için hedeflenen yazma kazanımlarından yazım kuralları, noktalama işaretleri ve anlatım bozukluğu konularında yapmış oldukları hataları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın evrenini, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı içerisinde Sivas ili Gemerek ilçesi merkezinde bulunan Yurter Özcan Ortaokulu, Dr. İsmail Hakkı Oran Ortaokulu ve Yeniçubuk Cumhuriyet Ortaokulu'nda öğrenim gören 70 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Yazma öncesi öğrencilere gerekli bilgilendirme yapılarak öğrencilerin konuya hazır hale gelmeleri sağlanmıştır. Yazma sürecinde öğrencilere kendilerini mutlu hissettikleri veya çok üzüldükleri bir anılarını paylaşmaları istenmiştir. Yazma süreci sonunda öğrencilerin yazılı anlatım çalışmalarından elde edilen veriler model olarak tarama modeli kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda, öğrencilerin yazılı anlatım çalışmalarından; yazım, noktalama işaretleri ve anlatım bozukluğu konularında 753 farklı hata tespit edilmiştir. Bu hatalar konularına göre ayrı ayrı incelenmiş ve hata oranları tespit edilmiştir. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümü problem durumu, araştırmanın önemi, varsayımı, sınırlılıklarını ve tanımları içermektedir. İkinci bölümde yazım, noktalama işaretleri ve anlatım bozukluğu konularında kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde araştırmanın modeli, evren ve örneklem, verilerin toplanması, analizi hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde Yurter Özcan Ortaokulu, Dr. İsmail Hakkı Oran Ortaokulu ve Yeniçubuk Cumhuriyet Ortaokulu'nda öğrenim gören öğrencilerin yazılı anlatım çalışmalarından elde edilen veriler hakkında bulgulara yer verilmiştir. Araştırmanın son bölümü olan beşinci bölümde ise ortaya çıkan bulgular özetlenmiş ve öğrencilerin hata yaptıkları konulardan yola çıkılarak birtakım öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the mistakes made by students in writing rules, punctuation marks and narrative disorders which are aimed as writing gains in the Turkish Course Curriculum (MEB, 2018) for fifth grade students. The universe of the study was composed of 70 fifth grade students studying at Yurter Özcan Secondary School, İsmail Hakkı Oran Seconday School Yeniçubuk Cumhuriyet Secondary School in Gemerek, Sivas in 2018-2019 academic year. Before the writing, students were provided with the necessary information to make them ready for the subject. During the writing process, the students were asked to share their memories which made them feel happy or very sad. At the end of the writing process, the data obtained from the students' written expression studies were evaluated by using scan model as a model. At the end of the research 753 different errors about spelling, punctuation, and expression disorders, were detected. These errors were examined according to subjects separately and error rates were determined. The research consists of five chapters. The first part of the study includes the problem status, the importance of the research, its assumptions and limitations. In the second chapter, a conceptual framework has been formed about spelling, punctuation and narrative disorder. In the third chapter, the information was given about the model of the research, the universe and the sample, the data collection, analysis. In the fourth part of the research, findings about the data obtained from the written expression studies of the students studying at Yurter Özcan Secondary School, İsmail Hakkı Oran Secondary School and Yeniçubuk Cumhuriyet Secondary School were included.