Platon'un insan anlayışı
Platon's human understanding
- Tez No: 555554
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı Platon'un insan anlayışını doğru bir şekilde açıklamaya çalışmaktır. Platon insanı toplum içerisinde anlamlandırmaktadır. Çoğu filozof gibi Platon da, toplum düzenini önemsemiş, çalışmalarını bu yönde sürdürmüştür. Onun için ideal toplumu oluşturmak, toplum düzenini sağlamak, insanı çözümlemekten geçmektedir. İnsanı ruh ve beden olarak ikiye ayıran filozof, kişinin davranışlarının sebebi olarak ruhu esas almıştır. İnsanın davranışları arasında tutarsızlıklar sebebi ile ruhun birbirinden farklı bölümlerinin olduğunu düşünmüştür. Bu bölümler arasında ahenk sağlayan insanı doğru insan olarak nitelemiştir. Platon için doğru insanlardan oluşan toplum, ideal toplum olacaktır. Bu toplumu oluşturan doğru insanlar mutlu olacak, dolayısıyla da toplum mutlu olacaktır. İnsanı irdelerken, toplum hayatı ve toplum düzenliliği gibi zorunlulukların olmadığı durumda, kişinin duyguları, istekleri ya da beklentilerini önemsemeyip bu irdelemeyi salt bütünün düzeni için kurgulamıştır. Etik anlayışını da bu düzenliliği esas alarak kurgulayan Platon bu düşüncesini epistomolojisine ve siyaset felsefesine de yansıtmıştır. Günümüzde hala anılan en önemli siyaset felsefecilerinden olan Platon için insan, toplumun düzenliliğini sağlamak için yaşayan ve bu şekilde yaşadığı zaman mutlu olabilecek olan bir canlıdır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is trying to properly understand Platon's human understanding. Platon gives meaning to human in society. Platoncared about social order and carried on his studies in this way like many philosopher. According to him creating an ideal society, ensuring social order passes through analyzing human. Philosopher, who divides human to soul and body, based on soul as a reason of behaviors of a person. Because of contradictions between behaviors of person, he thought that there are different sections of the soul. He described the person, who provides harmony between these sections, is the right person. For Platon, society consisting of right people will be an ideal society. People, who establish this society, will be happy, so the society will also be happy. During examining the human, in case there are not obligations like society life and society order, he built this scrutinizing for solely entire order by not caring feelings, claims or expectations of the people. Platon, who built his ethical approach with respect to this order, reflected his idea to epistemology and politics philosophy. For Platon, who is remembered as one of the important politics philosophers at the present time, human is a living being that lives to maintain social order and that will be happy when lives in this way.