Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun faaliyetleri ve fonun çözümleme faaliyetleri kapsamında gayrimenkul uygulamalarına yönelik bir araştırma
Activities of the Savings Deposit Insurance Fund and a research on the real estate implementations process within the scope of the resolution activities of the fund
  1. Tez No: 555562
  2. Yazar: MURAT KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADİYE OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
1983 yılında, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), bankalarda bulunan mevduatın sigortalanması amacıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bünyesinde kurulmuştur. 1994 yılında TMSF bankaların mali bünyesini güçlendirme ve yeniden yapılandırma yetkisinin verilmesiyle hem mevduat sigortacılığı hem de sorunlu bankaların çözümlenmesi görevlerini üstlenmiştir. TMSF mevduat sigortacılığı ve banka çözümleme faaliyetleriyle ilgili görevini yerine getirirken kamu kaynağı kullanmaktadır. Bu kapsamda kullanılan kamu kaynağının geri kazanılması faaliyetleri çeşitli yöntemlerle TMSF tarafından yürütülmektedir. Bu yöntemlerden biri de TMSF'nin sorunlu bankalarla ilişkisi olan gayrimenkullerle ilgili uygulamalardır. Bu tezde, TMSF'nin İştirakler ve Gayrimenkuller Daire Başkanlığı, II. Tahsilat Daire Başkanlığı ve Hukuk İşleri Daire Başkanlığı nezdinde yürütülen üç gayrimenkul uygulaması bir arada incelenmiştir. Ayrıca gayrimenkullerle ilgili satış öncesi işlemler, satış ve devir gibi konuların hukuki, teknik ve idari olarak nasıl gerçekleştirildiği aktarılmıştır. Tezin araştırma bölümünde ise TMSF'nin gayrimenkul uygulamalarını gerçekleştiren personellerle mülakat çalışması yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı TMSF'nin gayrimenkulle ilgili uygulamalarının doğru bir şekilde anlaşılması, süreçteki eksiklerin ve iyileştirilebilecek noktaların tespit edilmesi ve gayrimenkul uygulamalarının iyileştirilmesini sağlayacak önerilerin ortaya çıkarılmasıdır. TMSF'nin gayrimenkul uygulamaları farklı birimlerde ve farklı personellerle gerçekleşmesine rağmen gayrimenkul çözümleme uygulamaları büyük benzerlikler göstermektedir. Bu durum, uygulamalardaki eksikliklerin tespitine ve iyileştirmelere yönelik ortak önerilerin getirilmesine imkan sağlamaktadır. Yaklaşık yirmi yıldır binlerce gayrimenkulün çözümlenmesi işlemlerini gerçekleştiren TMSF bu alanda oldukça geniş bir mevzuat ve bilgi birikimine sahip olmuştur. TMSF'den gayrimenkul alanların bu işlemden memnun kalmaları ve gayrimenkullerin büyük bölümünün satışının sorunsuz olarak tamamlanmış olması çözümleme uygulamalarının başarısını göstermektedir. Ayrıca personellere gayrimenkul eğitimi verilmesi, inşaat mühendisliği ve mimarlık gibi teknik meslek mensuplarının istihdam edilmesi, satış ilanlarında yeni iletişim araçlarının kullanılması ve devam eden davaların ve resmi yazışmaların hızlı sonuçlanmasına yönelik yasal düzenlemelerin yapılması çözümleme uygulamalarını iyileştirebilecektir.
Özet (Çeviri)
In 1983, the Savings Deposit Insurance Fund (SDIF) was founded for the purpose of insuring deposits in banks within the Central Bank of Republic Of Turkey. In 1994, the SDIF with the authorization of strengthening and restructuring the financial structure of the banks, It undertook both task of the deposit insurance and the resolution of problem banks. The SDIF uses public resources to fulfill its responsibilities related to deposit insurance and bank resolution activities. The activities of recovering the public resources used in this context are carried out by the SDIF in various ways. One of these methods is the implementation of the SDIF about real estate related to problem banks. In this thesis, three real estate implementations conducted by the SDIF Department of Subsidiaries and Real Estate Department, II. Collection Department and Legal Affairs Department were examined together. In addition, pre-sale transactions, sales and transfer related to real estates are explained in legal, technical and administrative ways. In the research section of the thesis, interviews were conducted with the personnel performing real estate implementations of the SDIF. The aim of this study is to provide an accurate understanding of the implementations of the SDIF to real estate, to identify the deficiencies in the process and to develop recommendations to improve real estate applications. Although real estate implementations of the SDIF are carried out in different units and with different personnel, real estate resolutions practices have major similarities. This enables the identification of deficiencies in implementations and the introduction of common recommendations for improvements. The SDIF, which has been carrying out the resolution of thousands of real estates for nearly two decades, has a wide range of legislation and knowledge in this field. The fact that those who buy real estate from the SDIF are satisfied with this transaction and that most of the real estate has been completed without any problems, shows the success of the resolution implementations. In addition, the provision of real estate education, recruitment of technical professionals such as civil engineering and architecture, the use of new communication tools in the sales announcements and the legal arrangements for the rapid conclusion of the ongoing cases and official correspondence can improve the resolution practices.