Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğrencilerinin Koro Eğitimi Dersine yönelik tutumlarının incelenmesi
Faculty of Educatıon Department of Fine Arts Education Deparments of Music Education Students Investigation of Attitudes Towards Chorus Training
  1. Tez No: 555565
  2. Yazar: HATİCE BÜYÜKCENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİDE BAHAR YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı (MEABD) öğrencilerinin koro dersine yönelik tutumlarının ölçülmesi için bir ölçek geliştirme hedeflenmiştir. Geliştirilen ölçek ile MEABD Öğrencilerinin koro dersine yönelik tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen ölçek 5'li Likert tipi bir tutum ölçeğidir. Ölçek geliştirilme safhası sonrasında ölçek üzerinde faktör analizi yapılmıştır ve ölçek maddeleri ve boyutları ile ilgili olarak uyum modeli çalışması yapılmıştır. Ölçek, 40 maddelik taslak ölçek (Ek-1) olarak oluşturulmuştur ve 348 MEABD öğrencisine uygulanmıştır. Ayrıca geliştirilen ölçek ile MEABD öğrencilerinin tutumları çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmiştir. Koro dersine yönelik tutum ölçeği geçerlik ve güvenirlik çalışmaları kapsamında, genel güvenirlik için analiz öncesi Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0,924 analiz sonrasında ise 0,920 olarak hesaplanmıştır. Analizler %95 güven aralığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop a scale to measure the attitudes of the Department of Music Education (DME) students towards choral lessons. The aim of this course is to determine the attitudes of the DME students towards the chorus lesson. The developed scale is a 5-point Likert-type attitude scale. After the development phase of the scale, factor analysis was done on the scale and a fit model study was conducted regarding the scale items and dimensions. The scale was designed as a 40-item draft scale (Annex-1) and applied to 348 DME students. In addition, the scale developed and the attitude of DME students was evaluated in terms of various variables. The Cronbach Alpha reliability coefficient for the overall reliability was calculated as 0,924 before the analysis, within the scope of the attitude scale validity and reliability studies. After the analysis, it was calculated as 0,920. The analyzes were evaluated at a 95% confidence interval.