Sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin artışı ve veri tabanında tutulan kişisel verilerin kullanıcıya etkileri
The increase of social media marketing activities and theeffects of personal data in database on the user
- Tez No: 555564
- Danışmanlar: DR. SABA GAMZE ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde üretilen dijital veri dünyanın her yerinde üstel bir artış göstermektedir. Veri büyük miktarda, hızlı ve çok çeşitli üretilmektedir. Bu tip veriler büyük veri olarak adlandırılır ve bunların işlenmesi için spesifik büyük veri uygulamalarının geliştirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Büyük veri teknolojilerinin etkin kullanımı iş süreçlerini iyileştirebilir, daha verimli çalışılmasını sağlar ve hizmet kalitesine olumlu etki eder. Büyük veri hem ekonomik hem sosyolojik açıdan büyük yararlar sağlama potansiyeline sahiptir. Büyük veri her bir birey hakkında daha önce hayal dahi edilemeyen bilgilerin elde edilmesini sağlamıştır. Ancak bu durum verilerin mahremiyeti konusundaki kurallar konusunda bazı sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Büyük veri eğer gelişecek ve yaygınlaşacaksa mahremiyet konusundaki kaygıları gidermek mecburiyetindedir. Bu doğrultuda, 2012 yılından itibaren çoğu ülke hem güttüğü politikalarda hem de yasalarında büyük verinin gelişiminin gerekli kıldığı düzenlemeler yapmıştır. Bunun sebebi de büyük verinin adil veri işleme ilkeleri üzerinde gösterdiği büyük etkilerdir. Modern mahremiyet düzenlemeleri de bu ilkeler çerçevesinde şekillenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, digital data is exponentially increasing all over the world. Data is produced in big amounts, in a fast manner and in various forms. Such data is called big data and it has become mandatory to develop specific big data applications for processing them. The efficient use of big data technologies can improve business processes, ensure more efficient work and have a positive impact on service quality. Big data has the potential to provide great benefits both economically and sociologically. The big data provides information about each individual in a way that could not be imagined before. But this raises some problems in terms of the rules on the privacy of the data. For the development and dissemination of big data, concerns about privacy must be addressed. Accordingly most countries have made arrangements in the policies and laws required by the development of big data since 2012. This is due to effects of big data on fair data processing. Modern privacy regulations are created within the framework of these principles.