Maryam'ın Gözleri
Maryam's Eyes
  1. Tez No: 555583
  2. Yazar: OKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN BERKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Maryam'ın Gözleri adlı bu kısa belgesel filminde; Beyoğlu'nda -İstiklal Caddesi'nde- çeşitli dükkânlarda stüdyo fotoğrafçılığı yapmış olan ve Türkiye'nin ilk kadın stüdyo fotoğrafçısı kabul edilen Maryam Şahinyan'ın hayat hikâyesi ve 200 bin imajdan oluşan arşivinin kurtarılış süreci anlattım. Maryam Şahinyan, kendi fotoğraf stüdyosunda bir kadın müşterisinin fotoğrafını çekmektedir. Foto Galatasaray adlı bu stüdyo Maryam Şahinyan'a babasından kalmıştır ve 1937-1986 yılları arasında Maryam Şahinyan bu stüdyoyu işletmiştir. 1986 yılında stüdyosunu devrettikten sonra stüdyonun arşivi Yetvart Tomasyan'a kalışmıştır. Arşivdeki tüm negatifler Tayfun Serttaş ve ekibi tarafından temizlenip tasnif edildikten sonra Foto Galatasaray adlı kitapta toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this short documentary film that is called“Maryam's Eyes”, I narrated the story of Maryam Şahinyan's life. Maryam Sahinyan was the first woman studio photographer of Turkey and her archive which is consist of two hundred thousand photographs was being rescued by Aras Publishing House. In the movie, she took a female client photo in her photographic studio. This studio named“Galatasaray”was inherited from her father and she worked in this studio between 1937 and 1986. After she transferred her studio in 1986, Yetvart Tomasyan took the studio's archive. After all the negatives in the archive have been cleaned and sorted by Tayfun Serttaş and his team, they were collected in a book which is called photo Galatasaray.