Okuldaki saydamlık düzeyinin öğretmenler tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of transparency level in school by teachers
  1. Tez No: 555584
  2. Yazar: ERGİN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Saydamlık, her örgütte güvenirliği ve sürdürülebilirliği sağlamak adına büyük önem taşıyan bir unsurdur. Eğitim gibi hassas bir hususta ise çok daha önemli bir hal almaktadır. Okulların eğitim öğretim başarılarının yanı sıra ekonomik ve akademik yapısına ilişkin bilgi edinmek adına saydamlık olmazsa olmaz kavramların başında gelmektedir. Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin görüşlerine göre okul yönetimin saydamlık algısının, yönetimle ilişkiler, okul verilerine erişebilme, okul harcamalarının paylaşılma ve yönetime katılma süreçleri bakımından değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik ve ölçüt örneklemesi kullanılmıştır. Çalışma grubu 2017-2018 eğitim öğretim yılında Karaman ili merkez ve ilçelerinde çalışan 23 öğretmeni kapsamaktadır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile katılımcılarla gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler ile toplanmıştır. Görüşme formunda dört temel ve onbeş alt araştırma sorusu yer almaktadır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler yönetimle ilişkiler, okul verilerine erişebilme, okul harcamalarının paylaşılma ve yönetime katılma süreçleri olarak dört boyutta gruplandırılmıştır. Sonuç olarak; araştırmaya katılan öğretmenler yönetimle ilişkiler boyutunda yönetimin saydam olduğunu görüşündenirler. Bilgi paylaşımı, okul harcamaları ve karar alma boyutlarında da araştırma yapılan okullarda görev yapan öğretmenler okul yönetiminin saydam olduğu görüşlerindedirler. Elde edilen sonuçlar literatür taraması çerçevesinde tartışılmış olup, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Transparency is an important issue for ensuring reliability and sustainability in every organization. It becomes more important especially in a sensitive matter such as education. Transparency is one of the most important concepts in order to obtain information about the economic and academic structure of the schools as well as the education and teaching achievements. The aim of this study is to evaluate the transparency perception of the school administration in terms of relations with management, access to school data, sharing of school expenditures and participation processes in management. For this purpose, the phenomenological research design of qualitative research methods was used. In the research, maximum diversity and criterion sampling were used. The study group included 23 teachers working in the center and districts of Karaman province in the 2017-2018 academic year. The data were collected by face-to-face interviews with the participants using a semi-structured interview form developed by the researcher. There are four basic and 15 sub-research questions in the interview form. Content analysis method was used for data analysis. The data obtained from the study were grouped in four dimensions as relations with management, access to school data, sharing of school expenditures and participation processes in management. As a result; the teachers participating in the research believe that management is transparent in the dimension of relations with management. Teachers who work in researched schools think that school management is transparent in terms of information sharing, school expenditures and decision-making. The results were discussed within the framework of the literature review and recommendations were presented.