Ratlarda oluşturulan nöropatik ağrı modelinde H1,H2 ve H3 reseptör antagonist ilaçların etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of H1,H2 and H3 receptor antagpnist drugs in neuropathic pain model in rats
  1. Tez No: 569071
  2. Yazar: MARYAM MOHAMMADZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HACIMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ratlarda Oluşturulan Nöropatik Ağrı Modelinde H1, H2 ve H3 Reseptör Antagonist İlaçların Etkilerinin Araştırılması Amaç: Paklitaksel solid tümörlerin tedavisinde kullanılır. Bu ilacın doz kısıtlayan en önemli yan etkisi nöropati ile bu nöropatiye eşlik eden nöropatik ağrı sendromudur. Histamin beyinde farklı reseptörler aracılığıyla iltihabi ve ağrılı süreçte önemli rol oynamaktadır. Bu ilişkiyi ve hangi reseptörün daha etkili şekilde ağrının ağrı modelinde H1, H2 ve H3 reseptör antagonist ilaçların etkilerinin araştırılması" başlıklı çalışmayı hedefledik. Materyal ve Metot: Bu amaçla 220±10 gram ağırlığında 44 adet Albino Wistar türü erkek sıçan Atatürk Üniversitesi Tıbbi Deneysel Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden temin edildi. Çalışma deney grubu 8 gruptan oluşturuldu. Negatif ve pozitif kontrol grubuna ilave olarak difenhidramin, famotidin ve betahistin ikişer dozda uygulandı. Paklitakselle oluşturulan nöropatik ağrı modelinde analjeziyometre, von Frey ve lokomotor aktivite metre cihazları kullanılarak sonuçlar elde edildi. Deney sonunda alınan beyincik ve korteks dokularının dejeneratif değişiklikleri histopatolojik yöntem ile incelendi. Bulgular: Elde edilen sonuçlara göre ağrı eşiğinin 94 gramdan 20 gramın altına düştüğü ve tedavi sonrası 7. günde 77 grama kadar yükseldiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of H1, H2 and H3 Receptor Antagonist Drugs in Neuropathic Pain Model in Rats. Aim: Paclitaxel is used in the treatment of solid tumors. The most important dose limiting side effect of this drug is neuropathy and neuropathic pain syndrome accompanying this neuropathy. Histamine plays an important role in the inflammatory and painful process through different receptors in the brain. In order to reveal this relationship and which receptor is more effective in the pathophysiology of pain, we aimed to investigate the effects of H1, H2 and H3 receptor antagonist drugs in neuropathic pain model in rats. Material and Method: For this purpose, 44 Albino Wistar male rats weighing 220 ± 10 were obtained from experimental laboratory animals unit of Ataturk University. The study consisted of eight experimental groups. Negative and positive control groups, diphenhydramine, famotidine and betahistine were administered in two doses. Locomotor activity test, von Frey, analgeziometer methods were used to reveal the changes. Neuropathic pain model induced by paclitaxel was determined by analgesiometer and von Frey device and locomotor activities were measured. Degenerative changes of cerebellum and cortex tissues were examined by histopathological method. Results: It was shown that the pain threshold decreased from 94 to 20 g and increased to 77 g on the 7th day after treatment. In our experimental groups, the data of the group with doses of 40 mg/kg and 80 mg/kg of famotidine were found to be closest to the control group (P>0.05).