Deşe ipeklerinin değerlendirilmesi ve teknolojik özellikleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 5556
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİR TEKİN ALTINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tekstil endüstrisinde değerli bir hammadde olarak kullanılan dese ipeğinden yapılan iplikler vu bunlardan dokunmuş kumaşların teknik özellikleri incelenmiştir. Birinci bölümde, ipek ve dese ipekleri ile ilgili genel bilgi verilmiştir, ikinci bölümde, konu ile ilgili literatürler incelenmiş ve buradaki bilgiler aktarılmıştır. Üçüncü bölümde, deneysel çalışmada kullanılan numuneler, deney yöntemleri ve deneylerde kullanılan cihazlar hakkında bil gi verilmiştir. Dördüncü bölümde, iplik ve kumaşlarla yapılan deneyler sonu cunda elde edilen bulgular sunulmuştur,, Son bölümde ise, deneyler sonucunda elde edilen bulgular eldeki literatürle ilişki kurularak tartışılmış ve bir sonuca ula şılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the technical properties of the yarns and the fabrics which are made of waste silk that is a valuable raw material in the textile industry have been studi-ed. In the first part, the general information about the silk and waste silk have been given. The literature survay of these subjects have been done and given as a brief in the second part. In the third part, the description of the specimen, the test methods and the apparatus used in the experimental work have been given. In the fourth part, the results obtained from the yarns and the fabrics at the experimental work have been presented, Finally, the experimental results obtained from the test have been discussed and the conclusion has been given.