Bir elektrohidrolik kontrol sisteminin tasarımı ve analizi
- Tez No: 5557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmada önce bir hidrolik sistemin tasarımı yapılıp, yüksüz olarak bir aç-kapa valfle denenmiştir. Daha sonra bir ser vo valf ve iki adet basınç transducer' ü temin edilerek basınç de netim servo mekanizması oluşturulmuştur. Sistemin kapaM döngü çalıştırılması sağlandıktan sonra deneylere geçilmiştir. Deneylerde önce bazı sistem elemanlarının karakteristikleri belirlenmiştir. Daha sonra sistemin dinamik dav ranışını incelemek için basamak giriş ve frekans cevabı testleri uygulanmıştır. Sistemin analizi kısmında matematiksel modeli kurularak açık ve kapalı döngü transfer fonksiyonları elde edilerek sistemin dinamik davranışı hakkında bazı sonuçlar çıkarılmıştır. Basitleş tirilmiş analiz ve deneyler sonucunda sistemin birinci dereceden gecikmeli bir sistem özelliklerine sahip olarak çalıştığı gözlen miştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, an electrohydraulic system was designed and tested. A pressure control servo mechanism was constructed by- using a servo valve and two pressure transducers. The tests were begun after the close-loop of the system ran* The characteristics_of some system elements were determined in the experiments. Then, the step input and frequency response tests were applied to examine the dynamic behavior of the system. In the analysis of the servo mechanism, the mathematics model of the system was derived. Open-loop and close-loop transfer fuctions were obtained. The results of the analysis and tests show that the system behaves as a first order system*