Dekonstrüktivizm örneğinde mimaride strüktür ve malzeme
In the application of deconstructivism, structural and material in architecture
- Tez No: 555604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TAVŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Mimari tasarımlara etki eden malzeme ve strüktür aynı zamanda kentlerin görünümüne ve kimliğine de etki etmektedir. Tezin amacı mimarlık alanında son otuz beş yılda hızla gelişen, mimarlık gündeminde gittikçe önem kazanan, diğer mimari akım yaklaşımlarından kendini ayıran ve eleştirmenler tarafından ilk felsefi kökeninden uzaklaştığı iddia edilen mimarlık yaklaşımı olan Dekonstrüktivizmin incelenmesidir. Bu çalışmada dekonstrüktivizim akımında gerçekleştirilen yapıların, strüktür ve malzemelerinin incelenerek mimarlıkta zaman içindeki gelişimi anlatılmaktadır. Çalışmaya alt yapı oluşturmak için öncelikle strüktür ve kullanılan malzeme kavramları ile birlikte dekonstrüktivizm akımı hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmakta olup Genel Bilgiler kısmında çalışmanın amacı, kapsamı ile mimari yapının tasarım aşamasında strüktür kararların ve yapıda kullanılacak olan malzemenin belirlenmesinin amaçlanması noktasında çalışma sınırları anlatılmaktadır. Yapılan Çalışmalar bölümünde örneklem gurubunu analiz etmek için tespiti yapılan yapıların başlıkların içeriğinin detaylandırılmasına yardımcı olmak amacıyla yapı kimlik kartları ve analiz tablosu oluşturulmuştur. Bulgular bölümünde örneklem grupları oluşturulan yapılar tablo ile analiz edilmiştir. İrdeleme ve tartışma bölümünde analizlerden elde edilen veriler tablolaştırılmış ve örneklem grupları karşılaştırmalı değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise analiz ve değerlendirmelere ait bilgiler çıkarılmış ve çalışmanın içeriğine uygun olarak öneriler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The material and structure affecting the architectural designs also affect the appearance and identity of the cities. The aim of the thesis is to examine Deconstructivism, which has developed rapidly in the last thirty-five years in architecture, which has gained importance in the architectural agenda, differentiates itself from other approaches of architecture and which is claimed by the critics to be distanced from its first philosophical origins. In this study, the structures, structure and materials of the deconstructivism flow are examined and the development of architecture is explained. In this study, firstly, the concepts of structure and materials and deconstructivism flow are given. The study consists of five chapters. In the General Information section, the purpose of the study and the scope of the study are explained in order to determine the structural decisions and the materials to be used in the design phase of the architectural structure. In order to analyze the sample group, structure identification cards and analysis table were created to help elaborate the contents of the titles of the structures identified. In the findings section, the structures of the sample groups were analyzed with a table. In the discussion and discussion section, the data obtained from the analyzes were tabulated and the sample groups were evaluated comparatively. In the conclusion section, the information about the analysis and evaluations were extracted and suggestions were given in accordance with the content of the study.