Günümüz mimarisinde sanat seramiğinin -konstrüktivizm ve dekonstrüktivizm bağlamında- uygulama imkanlarının incelenmesi
- Tez No: 30793
- Danışmanlar: PROF. HAMİYE ÇOLUKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Doğduğunda insan ciğerlerini yakan hava yüzünden bağırıyor ve varoluşunu çıkardığı sesle ispatlıyor çevresine. İnsan, insan olduğunun farkına vardığındada ses çıkarmış olmalı. Ses, sesler, sestınıları, tınılar, melodiler, sezgisel melodiler, müzik ve MÜZİK. İnsan, müziği müzik ettikten sonra üzerine bir çok şey söylemiş. Milyonlarca yıl sonrada - yarın daha yeni bir şey söylenebilir - müzik üstüne en son şöyle söylemiş,“..müziği anlamak gerekmemeli, çünkü müzik ses tınılarıyla mekanı doldurmaktır”. Müzik buysa denebilirki bu çalışma da, çizgi, form, doku ve yüzeyle mekanı doldurmaktır. Nasıl müzik yapanlar notalarla, ses tınılarını belli bir uyum ve uymazlıkla sistemlere sokuyorlarsa; bu çalışma yeni olan bir ya.da iki izm ile çizgileri, formları, dokuları ve yüzeyleri sistemlemeye çalıştı, (biçimleme bazında). Bu yapılırken konstrüktivizmden - tekniğin ve materyalin kutsallaştırıldığı konstrüktivizmden - yararlanıldı. O malzemeyi tanımaya ve dilinden anlamaya yardım etti. Ama biçim modelsi bir karekter olamazdı. Bunun içindirki dekonstrüktivizm ile postmodernimsi bir özgürlüğe sahip olundu. Kısacası müziğe görsel bir değer yakıştırmaya çalışılan bu çalışmada, izimler bu yakıştırmanın somutlaştırılmasına yardım ettiler.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In his birth, human being cries out because of the weather burning his livers and proves his existence to his environs' with the sound he gives out. Sound, sounds, tones, soundtones, melodies, intuitive melodies, music and MUSIC. After making music the music, human being had told lots on it. After millions of years-new things can be told tomorrow - he told that“...it's not necessary to understand the music, because music fulls the space with sound tones”If music is this, it can be said that this work also fulls the space with line, form, tissue and surface. As those making music systematize the sound tones by notas, this work tried to systematize the lines, forms, tissues and surfaces by one or two new ism (on the base of shaping) While doing this. I made use of constructivism, sacred by technique and material it helped me to know and understand the material. But the shape should not be a modelistic character. Therefor, deconstructivism with like postmodern had independence pessesor. Briefly, in this work trying to give the music a visual value, isms helped it to become concrete