Kente organik bakış: Luigi Piccinato ve İstanbul çalışmaları
An organic view to the city: Luigi Piccinato and his İstanbul experience
- Tez No: 555603
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
Özet
İtalya'da adı önemli bir figür olarak ortaya çıkan Luigi Piccinato, modern kent problemleri ve planlaması üzerine ulusal ve uluslararası alanda birçok çalışmaya imza atmıştır. Kendi dönemi içerisinde kent plancısı ve planlama kavramlarını sorgulamış ve özgün teorileri ile bunları yeniden tanımlama ihtiyacı hissetmiştir. Kent plancısının rolünün yalnızca düzenleme ve iyileştirme yapmak değil, kentin bütün alanlarını hayatın içerisine katacak dinamik bir plan üretmek olduğunu savunmuştur. Katıldığı bütün çalışmalarda kent sorunlarını derinlemesine inceleyerek, sosyal, kültürel, ekonomik ve fiziksel verileri bütüncül bir anlayışla birleştirdiği, sürdürülebilir kent planları hazırlamıştır. Piccinato kendi kavramsal bağlamını oluştururken organik kavramını kullanmış ve bunu planlarına aktarmıştır. 1958 ve 1967 yılları arasında Türkiye'ye gelerek, öncelikle Bursa ve daha sonra uzun bir dönem İstanbul'un planlamasında görev almıştır. İstanbul'daki temel hedefi kenti istenilen organik dokuya ulaştırmak olmuştur. Burada öne çıkan ve onu diğer plancılardan ayıran farklılık, İstanbul'un ilk defa geniş bir ölçek içerisinde ele alınmış olmasıdır. Piccinato'nun planları ve 1967 tarihli raporu bütün Doğu Marmara bölgesini kapsar. Kentin sahip olduğu problemleri gerçek verilere dayandırarak belirlemiş ve merkezi rahatlatacak öneriler getirmiştir. Doğrusal bir hat boyunca alternatif gelişim alanlarının oluşturulması, endüstri faaliyetlerinin tarihi merkezden çıkarılarak İstanbul çevresinde oluşturulacak yeni alanlara konumlandırılması başlıca plan uygulamalarıdır. Kentin çevresinden aldığı büyük göç oranı, nüfusun kontrolsüz bir şekilde artmasına ve kentin fiziksel dokusunun hızla bozulmasına yol açmıştır. Bu nedenle kurulacak yeni yerleşim merkezlerinin, İstanbul'a gelen işçi göçünü bünyesinde toplaması hedeflenmiştir. Piccinato'nun adına İstanbul planlama çalışmalarını konu alan kaynaklarda pek fazla rastlanmamaktadır. Bu doğrultuda tez çalışmasının birincil hedefi Piccinato'yu ve onun kent plancısı kimliğini tanıtmak olmuştur. Onun tarafından İstanbul özelinde ortaya konan temel prensipleri anlaşılması adına bu adım gerekli görülmüştür. Piccinato'nun“bir kente dışarıdan içeriye doğru bakmak gerekir”ve“organik bir büyüme modeli oluşturulmalıdır”şeklindeki söylemlerini yorumlayabilmek için, onun mesleğe girdiği döneme ve ilk çalışmalarına bakılması önemlidir. Bir diğer açıdan, İstanbul planlama tarihi içerisinde adı geçen ancak literatürde yer almayan plan ve haritalar bu tez çalışmasında ortaya çıkarılmıştır. Piccinato danışmanlığında çizilmiş İstanbul planlama haritaları Luigi Piccinato arşivinden elde edilmiştir. Bu tez okuyuculara Piccinato'nun hayatı ve çalışmalarından genel bir perspektif açacak ve İstanbul planlama çalışmaları içerisinde O'na geniş bir yer sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Italian architect, urban planner and academician Professor Luigi Piccinato is considered as an important figure in modern urbanism area in Italy. Being an innovative and hard worker urban planner had been a good reason for Piccinato's success both for in Italy and other countries. He had worked for a long period in Turkey, for the planning activities of the two important cities; Istanbul and Bursa. Although he has many works on the cities of Turkey, the documents about the planning history of Turkey and especially Istanbul mostly disinclude his name. One of the major aims of the thesis is to enhance the knowledge about Piccinato in Turkish literature. It is essential and critical to analyze his identities as an architect and urban planner through the time. Furthermore it is necessary to examine his approach towards the city in order to understand his theories and proposals about Istanbul. The starting point of the thesis study is determined as Piccinato's vocational education. Later on, his academic works and projects are stated within the context of the second chapter. The sketches, plans and maps which were drawn by Piccinato is compiled by means of the thesis study. This work constitutes a documentation study in the thesis. The main purpose has been here to evaluate his unique ideas around its own context. Piccinato had been invited to Turkey for the planning activities of İstanbul in 1958. After the studies that he had done, in 1967 his office published a detailed report about the plan. A new linear growth model was proposed by Piccinato, which was considered as a fundamental change. The slow down of migration, development of rural areas, establishment of new road networks and port facilities, improvement of the turism sector by preserving historical centers and the reorganization of industrial areas, were the important topics included in the report. It was stated by Piccinato that the migrations which İstanbul take from its surrounding area and Anatolia may be restricted by the creation of new business lines in those regions. The main theme proposed by Piccinato had always been to scatter the immobility of the modern city centre and create a healthy, balanced open plan scheme. He gave his priority to provide the contentedness of the people in the region, by refreshing the suffocative environment of the urban centre. He argued that making a city plan is not only based on writing reports and drawing technical plans in a closed office. According to his ideas, every point of the city should be walked around. Political, social and cultural relations should be analyzed. To put it in different words, the city should be known in all respects. Factors that construct the urban form are a systematic synthesis of these relations. The definition of the organism for the urban plans represents a conceptually important phenomenon. The city is likened to a living organism, it will be degenerated over time and new requirements can come to light. The duty of the city planner is to design this living texture in a way that it can adapt to future changes and to define new development directions that it can be opened if or when necessary. Piccinato had paid special attention to the problems of Istanbul and handled them in a realistic way for the first time. He wanted to create a healthy future for the city. The main difference between him and the other planners was this sensitive point of view. Instead of focusing only on the density of the Historical Peninsula or the shores of the Bosphorus, the source of this intensity had been studied within the region. The idea that Piccinato handles Istanbul inclusive of the Marmara Region and prepares large scale plans derives from these principles. Although Turkey had gone through very complex and variable circumstances between the years 1950 and 1970, the continuity of the works of Luigi Piccinato was not affected that much. From his first planning project in Italy to his latest work, the main idea he had argued did not change. He demonsrated that an urban planner should think multidimesional at all times. Today Istanbul is still like an uncoordinated growing cluster. To think the planning of Istanbul not just on its own but as a Turkey wide problem can be the reconceive of Piccinato's thoughts.