2018 ilkokul fen bilimleri dersi öğretim programının getirdiği yenilikler ve programın sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirilmesi
Of the curriculum evaluation according to the opinions of the class teachers and 2018 innovation introduced by the curriculum of primary school science course
- Tez No: 555611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı Fen Bilimleri 2018 öğretim programı ile 2013 öğretim programını özel amaçlar, beceriler, kazanım, içerik, eğitim durumları ve sınama durumları açısından karşılaştırmak, yenilenen programı sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirmek ve araştırmacılara bu anlamda rehber olmaktır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden araştırmanın doğasına uygun olan 'doküman analizi tekniği' ve“yarı yapılandırılmış görüşme tekniği”kullanılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde dokümanların analizi için içerik analizinde faydalanılmıştır. Öğretmenlerle yapılan görüşme sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi aşamasında ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada doküman olarak 2013 ve 2018 yıllarında yayımlanan Fen Bilimleri Dersi öğretim programları kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma evrenini, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Mili Eğitim Bakanlığı' na bağlı ilkokullarda görev yapan 3. ve 4. sınıf, sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda yeni programda, toplam kazanım sayısında azalma olduğu ancak 3. sınıf kazanım sayısının 32' den 36' ya yükseltildiği, 4. sınıflarda ise kazanım sayısının 46' dan 43' e düşürüldüğü, Mühendislik ve Tasarım beceri alanının yeni programa eklendiği, 4. sınıflardan itibaren fen, mühendislik ve girişimcilik uygulamalarının getirildiği belirlenmiştir. Türkiye Yeterlilik Çerçevesinin belirttiği sekiz anahtar yetkinliğe programda yer verildiği, Değerler Eğitimi konusunun vurgulandığı ulaşılan sonuçlar arasındadır. Yeni programda öğrencinin sürece aktif katılarak girişimci ve yenilikçi düşünce yapısıyla öğrenmeden kendisinin sorumlu olduğu vurgusu ve disiplinler arası bir bakış açısıyla araştırma- sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımının esas alındığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin program hakkında genel olarak olumlu görüş bildirdiği ancak okulların fiziki imkânlarının yetersiz olması nedeni programdan istenilen verimin alınamayacağı görüşüne sahip oldukları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the 2018 Science curriculum with the 2013 Science curriculum in terms of specific goals, skills, acquisitions, contents, educational status and testing situations, to evaluate the renewed program according to the opinions of the primary school teachers and to guide the researchers on this subject. In the study,“document analysis technique”and“semi-structured interview technique”which are appropriate for the nature of the research were used. In the first part of the study, content analysis was performed for the analysis of the documents. Descriptive analysis method was used in the evaluation of the data which was obtained as a result of the interviews with teachers. In the research, the curriculums of Science Courses which were published in 2013 and 2018 were used as documents. The population of this study is composed of the teachers of 3rd and 4th classes who work in primary schools in the Ministry of National Education in 2018-2019 academic year. As a result of the research, it was seen that the total number of achievements decreased in the new program. Although, in the 4th grade, the number of achievements was reduced from 46 to 43; in the 3rd grade, the number of acquisitions increased from 32 to 36. In addition, Engineering and Design skills field has been added to the new program, and for the 4th grade and after, science, engineering and entrepreneurship practices were introduced. In this program it was given to the eight key competences specified by Turkey Qualifications Framework. It was also emphasized the subject of values education. In the new program, the student is actively involved in the process and it is emphasized that he / she is responsible for learning with the entrepreneurial and innovative thinking structure. In addition, research and inquiry-based learning approach has been used from an interdisciplinary perspective. It was seen that teachers generally gave positive opinions about the program. However, they think that due to insufficient physical facilities of schools, the desired efficiency cannot be obtained from the program.