Türk milli takımında yer alan triatloncuların triatlon sporuna başlama nedenleri ve beklentileri
The reasons for and expectations from starting triathlon sport of the triathlon players in the Turkish national team
- Tez No: 555612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmamızın temel amacı, Türk Milli Triatlon Takımında yer alan uluslararası yarışlara katılan sporcuların triatlon sporuna başlama nedenleri, triatlon sporu ile profesyonel olarak uğraşma nedenleri ile triatlon sporundan beklentileri arasındaki ilişkilerin tespit edilmesidir. Türk Milli Takımında yer alan uluslararası yarışlara katılan 14-18 yaş kategorisinde (n=21) yarışan ve genç ve yıldız sporcular ile 19 yaş ve üzeri elit kategoride yarışan sporculardan (n=19) kadın ve erkek olarak rastgele seçilen 40 triatletten oluşturmaktadır. Anket, Sunay ve Saracaloğlu (1997) tarafından geliştirilmiştir. Araştırmada katılımcılara uygulanan anket; Sunay ve Saracaloğlu'nun (1997), ayrıca Bayraktar ve Sunay'ın da 2004 yıllarına ait çalışmalarında kullanılmıştır. Anket araştırmanın amacına uygun olarak triatlon spor dalına uygun olarak revize edilmiş, veri toplama aracı olarak sporculara uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin betimleyici istatistiği için SPSS paket programı kullanılmıştır. Ölçekten alınan puanlara ait frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmış, gruplar içindeki farkların anlamlılığı test edilirken, t-testi uygulanmıştır. Anketteki değişkenler arasındaki ilişkiye ise korelasyon testi ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of our research is to determine the reasons for the athletes participating in the national races to start this sport and the relationship between triathlon sport and the reasons of their doing it professionally. Forty athletes selected randomly as men and women from the youth and junior athletes in the National Team participating in international races; in the 14-18 age category and the athletes racing in the elite category of 19 years and over are the people we've searched about. The survey used in the research has been developed by Sunay and Saraçoğlu (1997). The questionnaire applied to the participants was used in not only Sunay and Saraçoğlu's but also Bayraktar and Sunay's research in 2004. The questionnaire has been revised according to the purpose of the study and triathlon sport and applied to the triathletes as data collection tools. Statistical Packages for Social Sciences computer program was used for the descriptive statistics of the data obtained from the study. The frequency and the percentage distributions of the scares were calculated and t-test was applied while testing the meaning of the differences in the groups. The relationship between the variables in the questionnaire was examined by correlation test.